VAŠINGTON, Budžetska kriza u SAD prijeti bankrotom i novim ekonomskim potresom cijelog svijeta. Republikanci i demokrate bez dogovora o limitu zaduživanja po cijenu kraha zemlje
Budžetsa kriza koja potresa Ameriku dostiže tačku ključanja.
– E, sad je dosta! – uzviknuo je predsjednik SAD Barak Obama, zahtijevajući od kongresnih lidera da pronađu rješenje za „čvor“ u koji su se pretvorili višednevni pregovori demokrata i republikanaca o budžetskom limitu za zaduživanje zemlje. Sadašnji limit od 14.300 milijardi dolara ističe 2. avgusta, i potrebno je da Predstavnički dom, gdje republikanci imaju većinu, i Senat, gde su u većini demokrate, postignu dogovor za zatvaranje deficita.
Problem je što dogovor dvaju partija nije ni na vidiku. Obama je voljan da toleriše smanjenje u programima za pomoć društvu, dok bi u porastu bili porezi za bogatije građane. Republikanci su, međutim, odbacili posljednji prijedlog, navodeći da bi time bilo umanjeno investiranje i zapošljavanje.
– Ovo je prevršilo svaku mjeru, može da me obori, ali neću dalje to da trpim… Ne izazivajte me. Izaći ću sa ovim pred američki narod – zaprijetio je Obama, prije nego što je odjurio iz pregovaračke sobe.
Reakcija šefa Bijele kuće, koju su američkim medijima prenijeli republikanski izvori, svjedoči ne samo o ozbiljnosti situacije sa kojom se prvi put u istoriji suočavaju SAD, kojima zbog nesposobnosti da servisiraju dugove prijeti bankrot, već i o težini posljedica ovakvog scenarija po ostatak svijeta. Ukoliko dvije partije ne postignu sporazum, svjetskim berzama prijeti potres i novi talas ekonomske krize, koji bi teško mogao da zaobiđe, već sopstvenim brigama uzdrmanu, Evropu.
Agencija za kreditni rejting „Mudis“ upozorila je SAD na moguće smanjenje kreditnog rejtinga ukoliko ne podignu limit zaduživanja zemlje, što bi Vladu dovelo u situaciju da ne može da podmiri obaveze. „Mudis“ je upozorio Vašington da su male šanse da će SAD uspjeti da na vrijeme ispune svoje dužničke obaveze.
Postizanju dogovora ne ide naruku već započeta kampanja u SAD za predsjedničke izbore 2012. godine, za koje se Obama već kandidovao, dok republikanci ne biraju sredstva da ga osujete u namjeri da osvoji drugi mandat. Ekonomsko bojno polje je najzaoštrenije, a pozicije se ne napuštaju ni pod prijetnjom da SAD budu primorane da pozajmljuju pod nepovoljnijim uslovima, zaustavljajući oporavak još krhke ekonomije i izlažući sopstvene građane lošijim uslovima za pozajmice.
– Igranje ruskog ruleta sa vjerom i kreditom sad je nemarno i neodgovorno – zaključuje Kris van Holen, predsjedavajući Budžetskog komiteta Predstavničkog doma američkog Kongresa.
ZABRINUTOST U PEKINGU
Ekonomista kineskog vladinog Centra za istraživanje razvoja Ju Bin kaže da Peking mora da „ozbiljno procijeni“ moguće rizike po ogromno kinesko vlasništvo nad američkim dugom. Kina je na kraju aprila imala u vlasništvu oko 1,15 biliona dolara vrijednih američkih vladinih obveznica. Kineska agencija za kreditne rejtinge saopštila je da stavlja američki suvereni dug na preispitivanje, uz mogućnost sniženja rejtinga. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.