VAŠINGTON, U 2011. nabolji posao u SAD biće onaj koji obavlja softver inženjer, dok će najgori biti posao radnika na naftnim platformama i gasovodima.
Softver inženjeri profitiraju na eksploziji tražnje sve novijih uredjaja visoke tehnologije, kao što su “ajpodovi”, “pametni” mobilni telefoni i tablet računari.
Ovi stručnjaci se lako zapošljavaju, izloženi su malom nivou stresa na poslu, ne postavljaju im se neki teži fizički zahtevi, a odlično su plaćeni.
S druge strane, radnici na naftnim platformama i gasovodima rade u smjenama od po 12 sati, u teškim uslovima i “s glavom u torbi”, što je pokazala i eksplozija iz aprila prošle godine na naftnoj platformi kompanije u Meksičkom zalivu, u kojoj je poginulo 11 ljudi.
Među pet najpoželjnijih zanimanja u SAD u 2011. su i matematičar, procjenitelj u osiguravajućem društvu, statističar i inženjer kompjuterskih sistema. Ovi poslovi su u proseku preko dva puta bolje plaćeni od najslabije nagradjenih zanimanja – 83.777 prema 30.735 dolara godišnje.
Uz navedena, ostala najmanje poželjna zanimanja su radnik u željezari, drvoseča, krovopokrivač i taksista.
U ovom istraživanju razmatrano je 200 profesija po kriterijumu plaćenosti, radnog okruženja, izgleda za zaposlenje, stresa i fizičkih zahtjeva, a korišćeni su podaci Biroa za radnu statistiku SAD i sindikalnih udruženja.
Stres na poslu je mjeren pokazateljima kao što su eventualna životna ugroženost, učestalost rokova za obavljanje određenog zadatka i nužnost putovanja. Tanjug