BANJALUKA, Vlada Republike Srpske je, na prijedlog Koordinacionog tima za nastavak poslovanja Fabrike glinice “Birač” iz Zvornika, dala saglasnost Poreskoj upravi Srpske da se u ovoj fabrici otvori stečajni postupak, rekao je predsjednik Koordinacionog tima, ministar finansija Srpske Zoran Tegletija.
“Stečajni postupak pokrenuli smo, jer smo sigurni da je to jedini način da se utvrdi stvarno stanje u Fabrici glinice `Birač`, s obzirom na veliki broj povezanih lica, gdje se danas veoma teško može znati gdje se imovina `Birča` sve nalazi, budući da su vlasnici Fabrike od nje napravili samo jednu veliku ljušturu”, rekao je Tegeltija novinarima.
Tegeltija je, nakon današnjeg sastanka članova Koordinacionog tima sa premijerom Srpske Željkom Cvijanović u Banjaluci, naglasio da se samo stečajnim postupkom može obezbijediti sigurnost u procesu proizvodnje u “Birču”, što je osnovni cilj Vlade Republike Srpske.
Tegeltija je istakao da bi se, ako bi bio zaustavljen proces proizvodnje u “Birču”, veoma teško mogla tehnološki pokrenuti fabrika i došlo bi se u problem sa kupcima i dobavljačima.
On je rekao da je Koordinacioni tim upoznao Cvijanovićevu o tome šta su istražni organi uradili u ovom periodu u Fabrici glinice “Birač” i do kojih su podataka došli.
“Riječ je o složenim istragama koje će trajati veoma dugo. Potrebno je da se često informišemo oko toga šta smo do sada zaključili i koje korake treba preduzimati u budućem periodu”, rekao je Tegeltija.
On je napomenuo da se ne mogu iznositi detalji šta su utvrdili inspektori u “Birču”, ističući da je zabrinjavajuće to da se pojave koje su inspektori otkrili 2005. godine ponavljaju i u 2013, kao i činjenice koje je Poreska uprava Srpske utvrdila 2011. godine i o tome podnijela izvještaj Tužilaštvu, koje nije našlo potrebu da otvori ovaj predmet.
“Ovo je vrlo jasna poruka – ako te predmete i te pojave ne procesuiramo i ne dovedemo kroz sistem pravosuđa do kraja, ovi ljudi će te prekršaje beskonačno ponavljati i dovoditi nas u vrlo neugodnu situaciju”, dodao je Tegeltija.
On je rekao da je istraga veoma složena i da u njoj učestvuje nekoliko organa, od kojih svako samostalno podnosi prijave. “Moramo sačekati da istražni organi završe posao, nakon čega ćemo znati u kom pravcu će oni ići, da li će podnositi i kakve vrste prijava za kakve prekršaje. Siguran sam da nijedan od kontrolnih organa koji se nalazi u Fabrici glinice neće biti isključen iz potrebe da podnese prijave zbog ogromnog broja propusta koji se tamo desio”, rekao je Tegeltija.
On je naveo da “Birač”, i sa njim povezane firme, duguju oko 17 miliona KM na ime poreza, od čega je 12 miliona maraka u reprogramu.
Tegeltija je rekao da postoji dug prema Ministarstvu finansija za kredit koji je dat 2003. godine, čije je vraćanje nekoliko puta odgađano i koji sada iznosi oko 14 miliona KM.
“Postoji dugovanje prema zaposlenima, čiji iznos je teško utvrditi, jer smo svjedoci da se tamo plate isplaćuju u gotovini, ne isplaćuju se doprinosi i u ovom trenutku ne možemo sa sigurnošću utvrditi kolike su obaveze prema radnicima, kao i ni tačni iznosi doprinosa”, rekao je Tegeltija.
On je naveo da “Birač” duguje “Željeznicama Republike Srpske”, “Elektroprivredi Republike Srpske”, “BH Gasu”, a postoje i velika dugovanja dobavljačima u Srpskoj i BiH, dok su istovremeno davani avansi nekim stranim firmama na egzotičnim mjestima. “Preko nerezistentnih računa prometovano je više od 180 miliona KM”, rekao je Tegeltija.
Na pitanje šta će biti sa Balkan investment bankom, čiji je vlasnik Ukio grupa, Tegeltija je rekao da je za kontrolu rada svih banaka, pa i Balkan investment banke u Srpskoj, zadužena Agencija za bankarstvo Republike Srpske.
“Ona je tamo u procesu kontrole, sačinjen je izvještaj i oni imaju uskoro skupštinu akcionara”, rekao je Tegeltija.
Sastanku premijera Srpske Željke Cvijanović sa Koordinacionim timom za nastavak poslovanja Fabrike Glinice “Birač” iz Zvornika, osim Tegeltije, prisustvovali su ministar industrije, energetike i rudarstva Srpske Željko Kovačević, ministar unutrašnjih poslova Radislav Jovičić, direktor Policije Srpske Gojko Vasić i direktor Poreske uprave Zora Vidović. Srna
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Daj bože da ovo dobro završi.Ja mislim da je ovo kraj i da će fabrika prestati sa proizvodjom i da je ni sam bog više neće pokrenuti.Daj bože da nisam o pravu.
neka se jednom stane lopovima u trag kad su od radnika uzimali po 10% i 8% da se firma izvuce iz krize i tako sve po radnicima došli su u nasu drzavu da vladaju i da pare nose u svoju drzavu stanite jednom a nasi se sa njima udruze oni ih podmite ubace malo vise u dzep i oni cute pa zar ima gde u drzavi da je regres ko i plata jadan radnik koji ima platu 312 KM on primi regresa toliko a oni koji imaju plate po 5.000 hiljada on primi i reges toliki jedan pozdrav za VLADU
Rodili ste ljuljajte.SDS-u dajte njima njihovo,Mladenu Ivaniću,njegovo,Mikereviću njegovo,pokupite svoja čeda po polako svi zajedno u zatvor.Danas ili sutra svejedno je jer vas to čeka pa čeka,sem što pre odete MOŽDA se i vratite.Kakvo bi to bilo društvo KIŠA I KROMPIRI.Zamoli bih vas da povedete i lokalne moćnike koji su bili vaši miljenici i kojima ste omogućili to što su uradili.VIDIMO SE……..
zao mi je sto nisu svjesni i da ce odgovarati pred gospodom jednom dana sto unistavaju fabrike nase koje smo stvarali desetljecima ,fabrike u vlasnistvo radnicima i samo tako mozemo uspjeti.