BEOGRAD, Norveška kompanija “Invest Er end O Ej-Si” pokrenula je internet sajt pod nazivom “Ne investirajte u Kosovo”, navodeći da na taj način želi da upozori potencijalne ulagače na mogućnost da budu prevareni zbog “korumpiranog, uništenog i politički kontrolisanog pravosudnog sistema”.
Poslije loših poslovnih iskustava i skoro tri miliona evra gubitka, ova norveška kompanija pokrenula je internet stranicu, kojom želi da obeshrabri potencijalne ulagače da se uključe u investiranje na Kosovu, upozorivši ih na silne komplikacije, političke prepreke i korupciju sa kojima su bili suočeni tokom svoje “kosovske avanture” od 2001. do 2004. godine.
Norveška kompanija najavila je da će nova internet strana biti mjesto na kome će iskustva sa Kosova moći da podijele i ostale firme koje su kosovske vlasti i sistem UN u međuvremenu “opljačkale”.
“Nadamo se da će jednog dana moći biti pokrenuta strana, koja bi se zvala `Bezbjedno je investirati u Kosovo`”, navodi se na sajtu norveške kompanije.
Norvežani su 2001. godine počeli razvoj sistema za hitne pozive na Kosovu, nalik na one koji se već godinama koriste na zapadu, ali se ambiciozno zamišljeni projekat završio debaklom i ozbiljnim optužbama kosovskih zvaničnika na račun norveške firme.
Kosovsko pravosuđe je, istovremeno, pokrenulo niz istraga protiv Norvežana i međunarodnih zvaničnika, ali bez značajnijih rezultata, dok je čitav sistem hitnih poziva opisan kao “opasan” za Kosovo.
“Invest Er end O Ej-Si” tvrdi da su kosovske vlasti “koristile sva moguća nelegalna sredstva” da bi zataškale čitav slučaj, onemogućavajući norveškoj kompaniji čak i da pokrene sudski postupak.
UN su svojevremeno zatražile da se Kosovu isporuči zvaničnik norveške kompanije Ove Johansen, koji je 2007. godine zbog navodne prevare od 300.000 evra izvjesno vrijeme proveo u crnogorskom pritvoru.
Na Kosovu su u proljeće 2004. godine uhapšeni direktor Kosovske pošte Leme Džema i njen savjetnik Bedri Rama, ali je slučaj protiv njih nije pokrenut poslije silnih političkih intervencija.
Komentariši