BEOGRAD, Srbiji više nije potrebna šok terapija, ali za izlaz iz ekonomske krize mora da se radi na povećanju konkurentnosti i da se ulaže u obrazovanje, kaže za RTS ekonomista Džefri Saks sa Kolumbija univerziteta.
Džefri Saks ističe da svijet ima puno potencijala za razvoj, ali mora da se radi pametno.
“Krize, poput ukrajinske, mogu da nanesu mnogo štete“, kaže Saks, koji se kao savjetnik Ban Kimuna bavi izazovima održivog razvoja, a kao zagovornik šok terapije 1989. savjetovao je i Antu Markovića.
Prema njegovim riječima, ukoliko se nastavi sa pogrešnom energetskom politikom, izlazak neće biti nimalo lak. “Ako se posvetimo održivom razvoju tada svijet može da se oporavi“, dodaje ugledni ekonomista.
Kako napominje Saks, Srbija ne može da utiče na ekonomski poredak, ali može da kaže svojim susjedima, Evropi, Rusiji i drugima, da se krene pravim putem, saradnjom bez konflikata.
“Ono što zavisi od Srbije jeste da radi na povećanju konkurentnosti kako bi mogla da izvozi i ojača“, poručuje Saks.
Na pitanje da li to znači da više ne predlaže šok terapiju, Saks podsjeća da ju je predlagao kad je bila potrebna i da je pomogao Srbiji da hiperinflaciju drži pod kontrolom.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Pa ne treba više pok terapija, jer se upravo desila i nosi naziv POPLAVA.