PARIZ, Francuski predsjednik Nikolas Sarkozi biće domaćin današnjeg “mini” samita o globalnoj finansijskoj krizi, koji će okupiti četiri predstavnika G8 iz EU, Njemačku, Francusku, Veliku Britaniju i Italiju, javila je mreža Bi-Bi-Si.
Isti izvor navodi da će se njima pridružiti i predsjednik Evropske centralne banke Žan Klod Triše, predsjednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo i premijer Luksemburga i predsjedavajući Evrogrupe Žan Klod Junker.
Očekuje se da će lideri EU definisati zajednički pristup problemu ekonomske krize, iako su se pojavila ozbiljna razmimoilaženja oko strategije EU.
Francuski predsjednik rekao je da se nada će sastanak u Parizu biti uvod za svjetski samit krajem ove godine.
Evropa je podijeljena oko “granica” kada je riječ o regulisanju tržištem novca i pomoći bankama i finansijskim kućama.
Očekuje se da će na današnjem sastanku evropski lideri podržati plan pomoći finansijskom sektoru od 700 milijardi dolara, koji je juče usvojio Predstavnički dom američkog Kongresa.
Evropski lideri žele da usaglase zajednički odgovor uoči sastanka ministara finansija G8 i guvernera centralnih banaka u Vašingtonu naredne nedjelje.
Najveća razjedinjenost oko zajedničke strategije je između Francuske i Njemačke.
Njemački kancelar Angela Merkel kritikovala je Sarkozijev plan, koji predviđa formiranje vanrednog evropskog budžeta od 300 milijardi evra iz kojeg bi se pomagalo bankarskom sektoru kada se za to ukaže potreba.
Iz Sarkozijevog kabineta demantovano je da je to francuski prijedlog.
Pozivi da Evropa reaguje uslijedili su nakon bankrota engleske hipotekarne banke “Bredford i Bigli”, za koju je Vlada preuzela 50 milijardi funti hipoteke i zajmove i Fortis banke, koja je vlade Belgije, Luksemburga i Holandije koštala oko devet milijardi evra.
Jedino je Holandija podržala osnivanje fonda EU za vanredne situacije od 300 milijardi evra, čija sredstva bi bila korištena samo ukoliko bi se ključne banke ili finansijske institucije suočile sa ozbiljnim problemima.
Četiri lidera pokušaće danas da ojačaju saradnju unutar Evrope u cilju pravilnog funkcionisanja finansijskih tržišta u budućnosti.
Bi-Bi-Si javlja da Francuska želi da se EU usaglasi da interveniše kada je to neophodno i zaštiti evropske banke, međutim obzirom na podjele unutar bloka, ishod ovog “mini” samita nije siguran.
Njemačka je već ranije izrazila protivljenje svakom zajedničkom evropskom planu finansijske pomoći, a i britanski premijer Gordon Braun, takođe, je skeptičan po ovom pitanju.
Prema dosadašnjim informacijama, Dauning strit zalaže se za rješenje “država po država” ili od slučaja do slučaja.
U međuvremenu, predsjednik Evropskog parlamenta Hans-Gert Potering kritikovao je današnji “mini” samit upozoravajući da nema moć da donosi odluke u ime cijele EU.