BANJALUKA – Ni jedno od nekadašnjih elektro-distributivnih preduzeća u Srpskoj, se ne obračunava sa potrošačima na način da ih zbog najmanjeg duga isključuje sa mreže kao što to trenutno radi banjalučka „Elektrokrajina“.
Radnici „Elektrokrajine“, koja je od 1. aprila u sklopu reorganizacije obračun i naplatu struje predala u nadležnost Direkcije za javno snabdijevanje isključili su u posljednjih nekoliko dana na stotine kupaca pravdajući se kako je riječ o starim dužnicima.
Tvrde kako uzimaju u obzir socijalni status kupaca i izlaze u susret onima koji iz opravdanih razloga nisu u mogućnosti da u kratkom roku izmire kompletan dug.
Obzirom da „Elektrokrajina“ prestaje sa poslovima snabdijevanja pozvali smo sve dužnike da što prije izmire svoje obaveze za električne energiju, kako bi se izbjeglo pokretanje tužbenih zahtjeva. Uredne platiše kojima je preostala samo obaveza plaćanja po martovskom računu, imaju kao i uvijek rok za plaćanje do 25. aprila“, kazali su za CAPITAL u „Elektrokrajini“.
Međutim, iako tvrde kako imaju razumijevanja, potrošači koji su ovih dana bukvalno okupirali njihove poslovnice tvrde kako je riječ o nultoj toleranciji.
„Imala sam 89 maraka duga za februar koji sam mislila platiti zajedno sa martovskim računom koji je bio u nešto manjem iznosu. Međutim prije nekoliko dana djeca su me nazvala na posao i rekla kako su nam električari isključili struju. Mislim da su se na ovaj način namirenja odlučili jer su shvatili da je to bolja opcija nego da idu na tužbu, jer se realno bez struje ne može živjeti“, kazala nam je jedna ogorčena Banjalučanka koja je čekala u redu da podnese zahtjev za ponovno uključenje.
Samo Čavić utjeruje dugove
Dok u Banjaluci nema tolerancije, u ostatku Republike Srpske je situacija totalno suprotna.
„Isključenje korisnika je nešto krajnje u šta ćemo ići i što gledamo da izbjegnemo. Imamo razumijevaja i prema socijalnim kategorijama gdje oni koji ne mogu da plate mogu podnijeti zahtjev za izmirenje duga u ratama. Iscrpićemo sve mogućnosti kako bi potrošačima izašli u susret u ovoj teškoj situaciji“, kaže za CAPITAL Zoran Pologoš, izvršni direktor za pravno-ekonomska pitanja u „Elektro- Hercegovini“.
Slično razmišljaju i u „Elektro Bijeljini“.
„Mi za sada nikoga nismo isključili niti to planiramo. Potrošače pozivamo da svoje obaveze izmire zaključno sa martovskim računom“, kazao nam je portparol preduzeća Slobodan Đalamić.
U „Elektrodistribuciji“ Pale kažu kako isključuju samo one kupce koji imaju veći dug.
„One manje za sada samo opominjemo. Međutim, ako se ti dugovi uskoro ne izmire moraćemo ići u tužbe“, kazao je direktor preduzeća Aco Stanišić.
Iz „Elektro-Doboja“ su nam takođe potvrdili da od 1. aprila nisu nikoga isključili sa mreže.
Novi ugovori
Podsjećamo, nekadašnja elektrodistributivna preduzeća od 1. marta su postali operatori distributivnog sistema i koji će se baviti poslovima očitanja potrošnje električne energije, izgradnjom i sanacijom distributivne mreže, te priključcima kupaca na mrežu.
Svi kupci u RS će imati pravo da izaberu snabdijevača po svom izboru, a oni koji ne iskoriste to pravo će imati pravo na rezervno snabdijevanje koje će, prema odluci Vlade RS, obavljati Direkcija za javno snabdijevanje „Elektoprivrede RS“.
Za građane i domaćinstva se u praksi ništa neće promjeniti osim što će električne energiju od aprilskog računa plaćati novom snabdjevaču sa kojim će imati obavezu da sa novim snabdjevačem potpišu i ugovor o snabdijevanju.
CAPITAL: Dejan Tovilović
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Kad para nema za plate, a doprinosi za radnike se uplaćuju sa zakašnjenjem onda je najlakše zavuci ruku u džep običnom narodu i isključivati im struju.