BANJALUKA – Rast cijene brašna i drugih mlinsko-pekarskih proizvoda u RS moguće je spriječiti samo ako se u naredna tri mjeseca obistini plan Vlade RS da na stranom tržištu obezbijedi 30.000 tona pšenice po cijeni nižoj od 275 evra po toni, koliko ona trenutno košta u Mađarskoj.
Izjavio je ovo Zoran Kos, predsjednik Udruženja mlinara RS, napominjući da je plan za uvoz svakako ohrabrujući.
“Najava o uvozu 30.000 tona pšenice u RS svakako je ohrabrujuća najprije zato što se radi o količini koja je dovoljna za dva mjeseca. Ali ono što zbunjuje je činjenica da niko ne pominje vrijeme realizacije tog uvoza. Ako se to realizuje za tri-četiri mjeseca, onda je bespredmetno pričati o tome da li će doći do poskupljenja, a mi smo već zakasnili. Takođe, potpuno je nejasno i po kojoj cijeni će ta pšenica biti plasirana prema mlinovima”, rekao je Kos.
On je dodao da je trenutno jedini izvor iz kojeg mlinari Srpske mogu da kupe pšenicu Mađarska, a da je njena cijena tamo već dostigla 275 evra po toni.
“Ako bismo gledali cijenu pšenice u Mađarskoj, mi bismo već sada morali da idemo s cijenama brašna višim za 10 feninga kako bismo imali neku korist od toga što radimo”, kazao je Kos.
On je istakao da veliki problem predstavlja i to što još niko nije kontaktirao s mlinarima zbog rješavanja postojećeg problema.
“Nijedan mlinar nije pozvan na pregovore niti ga je neko pitao da li ima kapacitet u koji može da prihvati veću količinu žita. Ipak, količine su dobre, strateški je to dobro, samo još kada bismo imali neku povoljnu cijenu, onda ne bi došlo do poskupljenja brašna, bar u neka naredna dva mjeseca, odnosno do žetve. U žetvi će biti najniže cijene pšenice, znači, mogli bismo da premostimo ovaj period do žetve bez poskupljenja i u žetvi onda da nastavimo nekim normalnim cijenama”, rekao je Kos.
Govoreći o najavama Udruženja pekara o skorom poskupljenju vekne hljeba sa 1,10 na 1,30 KM, Kos je rekao da je ovo poskupljenje realno. Nezavisne N.