BEOGRAD, Ministar trgovine i turizma Republike Srpske Predrag Gluhaković ocijenio je da bi BiH, Srbija i Hrvatska imale šanse da dobiju organizaciju zimskih olimpijskih igara ako bi konkurisale sa zajedničkim projektom.
“Mi moramo zasukati rukave i pokazati da se olimpijada može ponoviti. Prostor je ostao isti, samo problem su čipovi u glavama”, rekao je Gluhaković na konferenciji za novinare na Međunarodnom sajmu turizma u Beogradu, gdje je predstavljena i turistička ponuda RS.
On je istakao da RS više ne smije dozvoliti da se čeka i da se na Jahorini ne dešavaju tako značajne manifestacije kao što je evropski pa i svjetski kup u skijanju.
Apsurdnost činjenice da Jahorina još ne organizuje tako velika takmičenja uprkos izvrsnom prirodnim slovima i prirodnom snijegu u dugom vremenskom rasponu, Gluhaković je ilustrovao primjerom Hrvatske koja na Sljemenu iznad Zagreba pravi vještački snijeg i organizuje Svjetski kup na vještačkom snijegu.
“Mislim da sve možemo uraditi, samo zavisi od nas. Moramo neke čipove promijeniti kod nas i sve će uspjeti”, rekao je Gluhaković na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predstavnicima Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja Srbije.
Gluhaković je istakao da samo regionalnom saradnjom jugoistočna Evropa može da što prije dođe do Evropske unije i napomenuo da RS ne odustaje od namjera da u saradnji sa Srbijom pokuša da ovaj dio Balkana i jug Evrope napravi modernom turističkom destinacijom.
“Zajednički radimo na projektu da Jahorinu pretvorimo u ono što je Srbija uradila sa svojim zimskim centrima”, rekao je Gluhaković, koji je podsjetio da su RS i Srbija potpisale protokol o specijalnim i paralelnim vezama koji će nastojati da što prije implementiraju.
On je naveo da RS i Srbija imaju zajednički cilj da pruga Šarganska osmica što prije prođe do Višegrada, pa i do Sarajeva i Jadranskim morem.
“Kada je riječ o Šarganskoj osmici, želimo da zajednički sa Srbijom ponudimo i susjedima na Jadranu da se uključe ako su zainteresovani da se takav projekat ostvari. Mislim da će se kompletan evropski prostor zainteresovati za takvu investiciju”, rekao je Gluhaković.
On je naveo da će donošenje Zakona o javnom i privatnom partnerstvu omogućiti stranim investitorima da dođu na prostor RS.
Prema njegovim riječima. rijeka Drina je rijedak turistički potencijal koji RS i Srbija treba što više da iskoriste, a i Srbija i RS imaju da ponude i eko-etno turizam, kao i izuzetan banjski potencijal, pri čemu je rijetkost da tako mali prostor kakav je RS ima tako veliki banjski potencijal.
“Pod uticajem svjetske ekonomske krize svi pokazatelji govore da će se smanjiti potražnje za dužim destinacijama i da će do izražaja doći kraće destinacije, kao što je prostor Srbije i RS ili južna Hercegovina gdje je izražen agro turizam”, rekao je Gluhaković.
Pomoćnik za turizam u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja Srbije Renata Pindžo istakla je na konferenciji za novinare da razvoj direktne saradnje sa RS ide zajedno sa preporukama Svjetske turističke organizacije i trendovima koji su primijećeni u svijetu u uslovima svjetske i finansijske krize o kojima se ovih dana sve više govori.
Ona je ocijenila da Srbija i RS treba da se još bolje pripreme za programe koje EU nudi već i sada kada se nalaze na putu pridruživanja, a posebno od trenutka kada Srbija i zvanično postane kandidat i dobije mogućnost da koristi fondove EU za realizaciju različitih projekata.
Na 31. Međunarodnom sajmu turizma u Beogradu na kojem učestvuje 850 izlagača iz skoro 40 zemalja svijeta, Ministarstvo trgovine i turizma Republike Srpske, Privredna komora RS i turističke organizacije nastupaju na zajedničkom izlagačkom štandu koji je u sastavu štanda Privredne komore Srbije.