Saradnja s Turskom razvija banjalučki aerodrom

1BANJALUKA, Ma, pustite vi politiku. Moj posao je da razvijam aerodrom, i zahvaljujući poslovnim vezama koje smo uspostavili s Turskom, ostvarili smo značajne rezultate. Od decembra smo isporučili 2.000 tona junećeg mesa, ali to je tek početak.

Ovim riječima Miroslav Janjić, direktor banjalučkog aerodroma, odgovara na pitanje kako komentariše poprilično “suzdržana” osjećanja srpskog stanovništva u BiH na turske ambicije da se što jače ekonomski povežu s našom zemljom. U svjetlu činjenice da je tursko tržište ogromno, i da – što je još važnije – Turci cijene naše kvalitetne mesne proizvode, a – što je najvažnije – žele s nama i dalje da produbljuju poslovne veze, banjalučki region i poljoprivrednici širom RS i BiH dobili su šansu da značajno unaprijede našu poljoprivredu, kaže on.

Prilikom posjete aerodromu, radnici su utovarali 44 tone mesa iz Bijeljine, ali Janjić ističe da meso stiže iz cijele BiH. Prošla pošiljka je, kaže, bila iz Visokog, a prije nje iz Travnika i Posušja.

Serkan Dikmen je predstavnik turske firme “Sky Air”, koja je u ime turske državne kompanije “Et Vesud” angažovana da obezbijedi avionski prevoz mesa do Turske. Serkan se brine o kvalitetu mesa, “u hodu” rješava birokratske probleme i pazi da cijela operacija prođe po planu.

“Turska treba mesa. Mnogo mesa. Naša vlada nam je rekla da nađemo meso. Mi smo im rekli da ćemo meso naći u BiH. Tražili smo aerodrom s najboljim uslovima. Sarajevo i Tuzla nemaju ono što nam treba. Banjaluka ima i zato smo sklopili ugovor s tim aerodromom”, rekao je on.

Dodao je da su uslovi savršeni, osoblje profesionalno i aerodrom, osim specijalizovanih hladnjača za čuvanje mesa, posjeduje specijalne utovarivače i svu ostalu opremu.

Pročitaj više:  Ljajić: Turska zainteresovana za energetiku, turizam, tekstil

Na pitanje, nije li skupo prevesti tovar od 44 tone mesa iz Banjaluke u Istanbul avionom odgovara, “mnogo je skupo, ali kad biste vidjeli koliko košta meso u Turskoj, zaključili biste da se i te kako isplati. Ne bismo četiri puta sedmično slali tovar za Tursku da se ne isplati”.

Na pisti već čeka avion erbas A300-600 turske kompanije “MNG kargo”, dugačak čak 54 metra, s tovarnim prostorom sa više od 40 metara. Na ulazu u avion nas dočekuje Erdič Kanilmaz, kapetan aviona. Upravo su doletjeli iz Istanbula i nakon utovara mesa, koje traje oko sat vremena, polijeću nazad za Istanbul. Let do Istanbula, kaže, traje oko sat i 45 minuta. Erdič kaže da ima najbolji posao na svijetu.

“Mjesečno letimo oko sto sati. Obično Evropa, Bliski istok i Afrika. Ali putujemo nekad i dalje. Može se reći da smo obišli cijeli svijet”, rekao je on.

Dodao je i da je veoma zadovoljan uslovima na banjalučkom aerodromu.
“Kao pilot mogu reći da je pristup pisti, sama pista, osoblje, komunikacija s kontrolorima i sve ostalo na vrhunskom nivou”, priča on.

Janjić kaže da je, kada je prije dvije godine preuzeo vođenje aerodroma, primijetio da je kargo biznis velika šansa za Banjaluku i krenuo je da traži partnere za saradnju. U prilog mu je išao stav turske vlade koja je željela da uspostavi odnose sa BiH.

“Globalno opredjeljenje Turske je da žele da sarađuju s nama. Kada je turski predsjednik bio u Sarajevu, rekao je da želi 10.000 tona godišnje proizvoda iz BiH. To je šansa za sve. I za aerodrom, i za proizvođače i za ukupan razvoj privrede”, rekao je Janjić.

Pročitaj više:  Nezaposlenost u Crnoj Gori u padu

Istakao je da ovu saradnju s Turskom koriste da investiraju u novu opremu – sve što zarade ulažu u izgradnju skladišta i širenje kapaciteta.

Što se tiče putničkog saobraćaja, Janjić kaže da je Banjaluka preko Beograda i “Air Srbije” povezana s cijelim svijetom, a broj putnika je u stalnom porastu.

“Sad nam je cilj da u razgovorima s ‘Air Srbijom’ dogovorimo dnevno letenje. Imamo saradnju sa ‘BH Airlinesom’, koji leti preko Banjaluke i Sarajeva za Cirih”, rekao je Janjić.

Letovi iz Banjaluke za Tivat

Turistička agencija “Aerodroma RS”, “ARS Tours”, od subote, 27. juna, počinje čarter letove za Tivat, koji će se odvijati svake subote do 29. avgusta, rekao je Miroslav Janjić, direktor “Aerodroma RS”.

“Polazak iz Banjaluke za Tivat je u deset časova i 30 minuta, a iz Tivta u 12 i deset. Cijena povratne karte je 259 maraka, a cijena za djecu od dvije do 12 godina je 239 maraka. Bebe do dvije godine imaju besplatnu kartu”, rekao je Janjić. Nezavisne novine

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts