PARIZ, Francuski predsjednik Nikolas Sarkozi obećao je 1,5 milijardi evra za fond društvenog finansiranja za rješavanje problema nezaposlenosti i obuke kako bi dobio podršku sindikata i poslodavaca, piše list “Fajnenšel tajms”.
Francuski predsjednik obavijestio je lidere sindikata i poslodavaca o novom fondu, kojim će zajedno upravljati država i socijalni partneri u državi i pozvao ih da doprinesu fondu.
Sarkozi se nada da će zajednički fond za podršku i koordinaciju socijalnih inicijativa ublažiti kritike njegove domaće politike dok nezaposlenost vrtoglavo raste, piše list.
Prema podacima Vlade broj kompanija koje namjeravaju da zaposle nove ljude ove godine pao je za 24 odsto, što je najviše u posljednjih sedam godina.
Sa naglim porastom nezaposlenosti raspoloženje među radničkom klasom u Francuskoj postaje sve više militantno, posebno nakon skandala u proteklih nekoliko sedmica oko visine plata izvršnim direktorima.
U proteklih mjesec dana direktore fabrika u pet kompanija radnici drže kao taoce tražeći bolje uslove otpuštanja.
Iako su se otmice dešavale u francuskim podružnicama stranih industrijskih kompanija ovaj trend počeo je munjevito da se širi.
Radnici fabrike “Faurecija”, koja proizvodi dijelove za automobile, držali su u četvrtak više časova tri direktora kao taoce.
“Nemojte se iznenaditi da radnici pribjegnu drugim oblicima aktivnosti sa ciljem da ih neko sasluša”, kaže Bernar Tibo, šef sindikata CGT.
Sarkozi je oštro osudio otmice direktora, dok se u zemlji priprema na stotine planova restruktuiranja kompanija.
Anri Žino, savjetnik francuskog predsjednika, odbacio je incidente rekavši da oni koji su odgovorni treba da preduzmu mjere.
Međutim, strategija Vlade izazvala je ljutnju biznismena koji smatraju da su žrtvena jagnjad sistema.
Žan Fransoa Rubo, šef male poslovne federacije CGPME smatra da Sarkozi treba da djeluje protiv otmičara direktora apelujući na biznismene da „ne pregovaraju sa pištoljem na sljepoočnici“.
Bernar Tibo izjavio je da će se militantna atmosfera intenzivirati i okrivio Sarkozija za ponekad previše nabusit i otvoren pristup socijalnom dijalogu.
Osvrćući se na komentare Sarkozija od prošle godine Tibo je rekao da se ne može reći da je „ovo zemlja u kojoj su štrajkovi i demonstracije ista stvar, a poslije biti iznenađen kadda radnici pribjegnu drugim formama djelovanja kako bi ih neko saslušao“.