PARIZ, Francuski predsednik Nikola Sarkozi založio se za revoluciju u mjerenju ekonomskog rasta koja bi podrazumevala uvođenje pokazatelja sreće i blagostanja u mjerenje.
Predsjednik zemlje poznate po dobrim vinima i sirevima, kao i dugim godišnjim odmorima, zatražio je od dvojice dobitnika Nobelove nagrade za ekonomiju da istraže nove puteve za mjerenje ekonomskog napretka.
Sarkozi je zadatak povjerio američkom ekonomisti Džozefu Stiglicu i indijskom Armatiji Senu, preporučivši im da skrenu pažnju sa bruto domaćeg proizvoda, kojim se mjeri ekonomska proizvodnja, na blagostanje i održivost.
Predsjednik Francuske rekao je da su finansijska i ekonomska kriza ukazale na potrebu promjene tradicionalnog načina mjerenja rasta, kao i da će Francuska prilagoditi tome svoju statistiku.
U izvještaju ekonomista, koji je Sarkozi dobio, preporučuje se praćenje prihoda domaćinstava, potrošnje i bogatstva umjesto proizvodnje a kako bi se dobila bolja slika materijalne strane standarda života.
Više pažnje, savjetuju ekonomosti, trebalo bi posvetiti i distribuciji prihoda i bogatstva, kao i pristupu obrazovanju i zdravstvu.
Takođe treba razmotriti da li neke zemlje pretjerano troše ekonomsko bogatstvo i nanose štetu čovjekovom okruženju, navodi se u izvještaju.
Inače, gledano prema kretanju BDP, međunarodno priznatom načinu za mjerenja ekonomije, francuski privredni rast zaostajao je za američkim tokom najvećeg broja godina u posljednjih 30.
Posljednji potresi na finansijskim tržištima međutim više su pogodili američku ekonomiju od francuske.