SARAJEVO, Izvozom piletine iz BiH u EU biće ostvaren značajan napredak i doprinos u postizanju evropskih standarda i u ovoj oblasti, izjavio je danas ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH u Savjetu ministara u tehničkom mandatu Mirko Šarović.
“Na tome smo radili godinama i mjesecima. Već izvozimo 9.000 tona pilećeg mesa u region i sada nam se otvaraju perspektive i za susjedne zemlje koje su u EU, ali i druge evropske zemlje. Ta tržišta nije lako osvojiti, ali BiH je jedna od rijetkih trećih zemalja koja ima dozvolu za izvoz pilećeg mesa i prerađevina od piletine, što joj povećava konkurentnost i kredibilitet uopšte”, rekao je Šarović novinarima u Sarajevu.
Odgovarajući na pitanje u vezi sa zakonom o gasu na nivou BiH i problemima u transportu gasa kroz Republiku Srpsku i Federaciju BiH, on je rekao da bi bilo dobro kada bi usaglašeni nacrt zakona o gasu bio u Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH i da potom bude upućen u Savjet ministara.
“Nažalost, nije, iako o tom zakonu govorimo već tri godine. Republika Srpska dostavila je pozitivno mišljenje u julu ove godine, a posljednje mišljenje Federacije BiH /FBiH/ je iz 2017. godine i ono je negativno”, naveo je Šarović.
On je dodao da se čeka na pozitivno mišljenje iz FBiH, a da su podršku usaglašenom zakonu dali i nadležni organi Evropske komisije.
Šarović smatra da bi BiH trebalo da ima više dobavljača prirodnog gasa, ali da taj dogovor treba postići na nivou entiteta.
Komentarišući navode ministra odbrane Marine Pendeš da će tražiti ponovnu raspravu u Savjetu ministara o Nacionalom godišnjem programu /ANP/, on je rekao da se Pendeševa danas nije ni pojavila na sjednici, a ukoliko taj zahtjev podnese na nekoj od narednih sjednica, onda će ministri iz reda srpskog naroda o tome zauzeti jasan stav.
“Mi nismo promijenili stav o ANP-u. Ovaj Savjet ministara na isteku mandata neće se baviti ovim pitanjima i to je zadatak novog saziva Savjeta ministara”, rekao je Šarović.
Šarović, koji je i predsjednik SDS-a, ponovio je stav da bi na planu rješavanja krize formiranja vlasti trebalo mijenjati parlamentarnu većinu, odnosno da se nađe 22 poslanika koji mogu da izglasaju validne odluke i da zadovolje entitetska i druga pravila i da Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH normalno radi.
“SDS će uvijek biti dio te većine kako bi spriječio da se Predstavnički dom koristi kao predmet pristiska i ucjene u ovoj aktivnosti u vezi sa formiranjem Savjeta ministara. Mislim da milijarda KM koja čeka na realizaciju zbog toga što je sve to blokirano u Predstavničkom domu zaslužuje da se nađu ta 22 poslanika koji će to da odblokiraju, kao i druge suštinske stvari”, rekao je Šarović. Srna
Komentariši