SARAJEVO, Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović upozorava da Savjet ministara mora veoma brzo da otkloni takozvani ”pozitivni sukob” nadležnosti različitih agencija na nivou BiH kada je riječ o ”higijenskom paketu” propisa, koji ima veliki značaj za izvoz hrane iz BiH.
Šarović je istakao da Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa /MSTEO/ BiH, u okviru svojih nadležnosti, čini konkretne korake na planu ažuriranja Akcionog plana Savjeta ministara za ublažavanje posljedica pristupanja Hrvatske EU.
On je objasnio da MSTEO svakih šest mjeseci Savjetu ministara i drugim nadležnim institucijama dostavlja informacije o realizaciji aktivnosti proisteklih iz tog plana.
”Nedavno doneseni zaključci Predsjedništva BiH o ovom dokumentu biće prilika da se, osim praćenja realizacije Akcionog plana, preduzmu i druge mjere s ciljem ispunjenja uslova koji bi značili zadržavanje hrvatskog tržišta za proizvode iz BiH”, ističe ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
Šarović je potvrdio da se u nadležnim institucijama BiH ozbiljno razmatraju modaliteti za provođenje aktivnosti, čiji je cilj da se od zvaničnog Zagreba dobije saglasnost za otvaranje još tri granična prelaza za proizvode biljnog porijekla – na primjer, u Orašju, Gorici i Ivanici.
”Otvaranje novih graničnih prelaza, osim dva dogovorena (Bijača i Gradiška), preko kojih bi se mogao vršiti promet roba biljnog i životinjskog porijekla po standardima EU, trebalo bi da bude stvar ozbiljnih međudržavnih pregovora dvije strane” – naglašava Šarović.
On upozorava da “ozbiljni pregovori ne poznaju dnevno licitiranje sa prelazima”.
Šarović smatra da je opravdano da se, što je moguće prije, postigne dogovor o jednom prelazu preko koga bi se vršio promet navedenih proizvoda željeznicom, a takvim uslovima, kako je podvukao, najbliži su prelazi Brčko i Šamac.
”U svakom slučaju, može se očekivati da bosanskohercegovačka strana zadrži princip reciprociteta, što znači da na prelazima, gdje je određeno da u Hrvatsku ulazi roba biljnog i životinjskog porijekla iz BiH, može ulaziti roba i u suprotnom smjeru”, naveo je ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
Šarović smatra da se pametnom politikom može izbjeći scenario o kome je govorio ministar inostranih poslova BiH Zlatko Lagumdžija nakon povratka iz Zagreba, prema kojoj Hrvatskoj i BiH prijeti “neka vrsta trgovinskog rata” ne riješe li se otvorena pitanja u sljedećih petnaest mjeseci.
Do toga neće doći ako nadležne institucije i zvaničnici BiH ”budu pametni i ako budu vodili računa o vlastitim interesima” – smatra Šarović.
”Moramo se dobro pripremiti za pregovaračku poziciju u odnosu prema Hrvatskoj, što podrazumijeva imunost na pritiske. Smatram da je u obostranom interesu da nivo trgovinske razmjene zadržimo i nakon ulaska Hrvatske u EU”, zaključio je Šarović. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ukinuti koje kakve agencije i dati Šaroviću da to sve riješi, čovjek se odmorio i radi svoj posao pošteno. Ne znam da je neki od političara više uradio i trudio se za BiH kao on, svaka mu čast. Vidi se da se bavi poslom za koji prima platu, za razliku od većine ostalih političara.