SARAJEVO, Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović izjavio je da je reforma javne uprave jedan od ključnih kriterijuma u procesu evropskih integracija.
U uvodnom obraćanju na konferenciji “Upravljanje kvalitetom – instrumenti za bolju javnu upravu”, koja se danas održava u Sarajevu, Šarović je istakao da se BiH godinama susreće sa izazovom da uredi vlastito društvo kako bi vratila povjerenje građana u rad javne uprave, a poštujući načela jednakosti, pravednosti, solidarnosti, zakonitosti, ekonomičnosti i efikasnosti.
“Na to smo se davno obavezali usvojivši strateške dokumente na osnovu kojih se sprovodi reforma i to kontinuirano i jednako na svim nivoima u BiH. Međutim, izvještaji Kancelarije koordinatora za reformu javne uprave govore da upravu još nismo uspjeli prilagoditi evropskim tokovima i da je pred nama još posla”, rekao je Šarović.
On je istakao da je reforma javne uprave važan dio Reformske agende te da nastavak ovog procesa treba da bude usaglašen sa zahtjevima koji proizilaze iz pretpristupnog procesa, uključujući i usklađivanje administracije sa principima i standardima evropskog administrativnog prostora.
“Želeći nastaviti započete aktivnosti, Savjet ministara je podržao rad Kancelarije koordinatora za reformu javne uprave. Usljed globalizacije, svjetsko tržište se proširuje i konkurencija je sve veća, a upravljanje kvalitetom, prvenstveno u privatnom sektoru, preduslov je razvoja i uspješne borbe sa konkurencijom”, rekao je Šarović.
On je naglasio da je BiH, u odnosu na zemlje u regionu, najgora po konkurentnosti, te izrazio nadu da će uvođenje kvaliteta i u javnu upravu imati pozitivne implikacije i na privatni sektor.
“Uvođenje sistema upravljanja kvalitetom neće riješiti sve naše probleme u javnoj upravi, ali će podići stepen odgovornosti, a uslov tome je i promjena svijesti o uslugama uprave i orijentacija prema korisnicima”, kazao je Šarović.
Koordinator za reformu javne uprave BiH Dragan Ćuzulan kazao je da modernizacija javne uprave koja se provodi u BiH zahtijeva i uvođenje sistema upravljanja kvalitetom u javnom sektoru, te da je Kancelariji koordinatora data uloga da promoviše upotrebu instrumenata upravljanja cjelovitim kvalitetom, razvije potrebne obuke, nudi potrebne informacije i funkcioniše kao centralna tačka ove inicijative.
“Upravljanje cjelovitim kvalitetom predstavlja moderan pristup praćenju i unapređenju uspješnosti organizacija. Riječ je o modelima koji su bili razvijeni u privatnom sektoru, a upotrebljivi su i u organizacijama javnog sektora. U javnoj upravi već se koriste neki modeli, a uz pomoć Evropskog instituta za javnu upravu u okviru Evropske mreže javnih uprava, razvijen je model Zajednički okvir procjene /KAF/ za ocjenjivanje organizacija u javnom sektoru”, kazao je Ćuzulan.
Program menadžer Programa jačanja javnih institucija u BiH Rajnhard Luke istakao je da je današnja konferencija organizovana u cilju podizanja svijesti o značaju uvođenja upravljanja kvalitetom kao pokretačke snage za unapređenje javne usluge.
“Uvođenje sistema za upravljanje kvalitetom u javne institucije ima za cilj unapređenje efikasnosti, efektivnosti i kvaliteta usluga građanima i drugim akterima”, izjavio je Luke.
On je pojasnio da se upravljanje kvalitetom smatra veoma važnim faktorom za dugoročni uspjeh jedne organizacije, te dodao da se radi o upravljačkoj filozofiji čija je svrha da se svaki član organizacije osnaži, promoviše dugoročno unapređenje kvaliteta i produktivnosti i da se eliminiše strah zaposlenih od uvođenja promjena.
Kancelarija koordinatora za reformu javne uprave i Njemačko društvo za međunarodnu saradnju /GIZ/ u saradnji sa Evropskim institutom za javnu upravu organizovali su konferenciju “Upravljanje kvalitetom – instrument za bolju javnu upravu”.
Na konferenciji će biti potpisan i Memorandum o razumijevanja za uspostavljanje saradnje u oblasti upravljanja kvalitetom između Kancelarije koordinatora, Instituta za standardizaciju BiH i GIZ-a. Srna