SARAJEVO, Obveznice Federacije BiH emitovane po osnovu ratnih potraživanja pravnih i fizičkih osoba uvrštene su na tržište Sarajevske berze (SASE) 6. novembra i od tada pa do 18.decembra ukupan promet koji je ostvaren iznosi samo 45.069,97 KM.
U istom periodu, promet obveznicama RS-a koje su emitovane u istu svrhu, ostvaren je više od 8,9 miliona KM (serija 1-3).
Osnovni razlog ove disproporcije, smatraju u SASE-u, leži u stimulativnim mjerama koje je Vlada RS-a donijela radi povećanja atraktivnosti ovih, po dugom grejs periodu i roku dospijeća, te niskoj kamatnoj stopi ne pretjerano interesantnih vrijednosniih papira za potencijalne investitore.
SASE u saopštenju za javnost podsjeća da je Vlada RS u julu 2009. donijela Uredbu po kojoj je predmetnim obveznicama moguće podmiriti porezni dug pravnih osoba koji je nastao do 31. decembra 2007. Pored toga, izmirenje poreskog duga ovim obveznicama dovodi i do otpisa dospjelih kamata na ime poreskog duga.
“Za razliku od Vlade FBiH, Vlada RS je uspjela animirati potražnju za svojim obveznicama, dajući istovremeno snažan stimulans tamošnjem tržištu kapitala i regulišući dobar dio poreskih dugovanja čija bi naplata u suprotnom bila više nego upitna”, stoji u saopštenju.
“Postavlja se pitanje zbog čega Vlada FBiH nije postupila na sličan način? Da li razlog treba tražiti u neupućenosti nadležnih, njihovoj nezainteresovanosti za tržište kapitala ili pak u članu 12. Odluke o emisiji obveznica FBiH po osnovu ratnih potraživanja fizičkih i pravnih osoba, kojim se izričito predviđa mogućnost otkupa obveznica na tržištu. Ukoliko se ovdje radi o ovom zadnjem, evidentno je da i ne postoji želja da se ove obveznice učine privlačnijim za investitore”, navode iz SASE.
Sarajevska berza smatra da se ovim postupanjem bitno umanjuje atraktivnost tržišta za potencijalne investitore te poziva sve nadležne da razmisle o dugoročnom rejtingu ovih i nekih budućih državnih vrijednosnih papira na domaćem, ali i na stranim tržištima kapitala.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
a pitam ja vas…sta kad obveznice prodju, s cim cete onda trgovati?