BANJALUKA, Prehrambena industrija “Sava Semberija” iz Bijeljine i pored toga što ima neophodne kapacitete za preradu više od 4.500 tona proizvoda, ostvaruje upola manju proizvodnju, zbog nedostatka povrća i voća, koje je ove godine uglavnom stradalo u poplavama.
Pomoćnik generalnog direktora za marketing i komunikacije u “Savi Semberija” Dragomir Ljubojević kaže da je u bijeljinskoj fabrici do sada prerađeno oko 2.000 tona gotovih proizvoda, te da je planirano da do kraja godine ta količina bude udvostručena.
– Plan od 4.500 tona prerađenih proizvoda teško ćemo ispuniti zbog nedostatka voća i povrća, koje je u većem dijelu Srpske stradalo zbog loših vremenskih uslova. Potrebne količine sirovina moraćemo da nabavimo iz Srbije i Makedonije – rekao je Ljubojević i dodao da će povrće i voće za preradu nabavljati i iz hladnjača.
– U pogonima “Save” trenutno se proizvodi ajvar i pinđura, te pekmez od šipka i miješane salate – rekao je Ljubojević i dodao da gotovi proizvodi ove fabrike imaju siguran plasman na tržištu Republike Srpske i Srbije.
Plan je da se, dodaje Ljubojević, već iduće godine proizvodnja poveća na 11.000 tona, te da se plasman proizvoda proširi i na druge zemlje u regionu.
Ljubojević je naglasio da je završena i revitalizacija svih devet proizvodnih linija “Save”, te da se trenutno radi na usavršavanju termoenergetskih postrojenja.
– Za devet mjeseci ove godine u revitalizaciju postrojenja uloženo je više od pet miliona maraka – istakao je Ljubojević.
Subvencije
Dragomir Ljubojević kaže da je poljoprivrednim proizvođačima neophodna pomoć oko obezbjeđenja kvalitetnih sjemenskih sorti koje će biti otporne na vremenske uslove.
– Sorte voća i povrće koje se trenutno kod nas proizvode nisu otporne na vremenske nepogode i zbog toga dolazimo u situaciju da sirovine za domaću prehrambenu proizvodnju uvozimo – kazao je Ljubojević. Glas Srpske
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Rekoh ja da je to stara boljka Save. radite sa našim selom pa će nešto biti.
Posjedi su previse usitnjeni da bi se neka kultura mogla naveliko i industrijski proizvoditi,zato da ja imam neku moc ljudima bi besplatno na neki vremenski period davao ogromne zemljisne posjede koji su u korovu,pa da njive budu uzorane,a ne da zarastaju,pa bi ti ljudi od dobiti lagano mogli otkupljivati to zemljiste i vremenom bi se stvorilo mnogo seljaka sa velikim posjedima,a time i neka vrsta srednje klase.
sa kulinarske strane, proizvodi save su bili vrhunski.