BANJALUKA – Vlada Republike Srpske uložiće 15 miliona maraka u Sberbanku Banjaluka i preuzeti je, saopšteno je na pres konferenciji koju su u Vladi RS održali predstavnici vlasti Srpske.
V.d. zamjenika direktora Agencije za bankarstvo RS Srđan Šuput rekao je da će Vlada Republike Srpske stati iza Sberbanke, te da će sutra biti predstavljena određena rješenja.
„Jako je važno da imamo regulatora koji odlučuje sa Vladom, dobili smo i podršku Centralne banke BiH. Agencija za bankarstvo RS ima mehanizme i ona je to uradila. Apelujem na građane da ne paniče, novac postoji, a najvažnije sada je da sačuvamo stabilnost bankarskog sektora“, rekao je Šuput.
Dodao je da je sve urađeno u skladu sa zakonima i da će sutra biti objelodanjene sve odluke, transparentno.
Ministar finansija RS Zora Vidović rekla je da je Agencija brzo reagovala i da se pokušava održati finansijski sistem stabilnim.
„Problem je uvezen, nije rezultat rada u RS. Agencija je preuzela što je trebala po zakonu. Vlada će stati iza banke, da zaštiti sve klijente, uložiće 15 miliona KM i preuzeće banku, tako da će nova banka biti bez sankcija, nastavićemo da radimo, klijenti nema potrebe da prave gužvu. Nova banka će raditi u skladu sa svim zakonima, biće likvidna, stabilna“, rekla je Vidovićeva i dodala da nema potrebe da građani dižu novac.
Dodala je da će ovim finansijski sistem biti održan stabilnim.
Premijer RS Radovan Višković rekao je da se Vlada ponaša odgovorno, te da je od petka zabranjen rad Sberbanke, a da Agencija imala jedini put, a to je da uskrati upravljačka prava vlasnicima, što je uradila.
„Dogovoreno je da preuzme banku Vlada RS sa osnivačkim kapitalom od 15 miliona i nazvaćemo je drugim imenom, dogovorićemo se u naredna 24 sata koje će novo ime da bude“, rekao je Višković i dodao da su depoziti građana oko 500 miliona, privreda oko 250 miliona KM, a dio depozita su budžetska sredstva.
Dodao je da nema potrebe da se dižu depoziti, jer, kako je rekao, sve će biti zaštićeno.
„Spašavamo oko 400 zaposlenih u banci, depozite svih klijenata i vrlo brzo ćemo doći u priliku da kažemo da smo u tome uspjeli“, rekao je Višković.
Član Predsjedništva BiH iz RS Milorad Dodik je rekao da je Vlada RS sada vlasnik banke, te da će menadžment banke nastaviti da radi.
„Ovo je sada banka Republike Srpske i odnos prema njoj je odnos prema Srpskoj. Ponosan sam na reakciju Agencije i ovo je jedna od nauspješnijih banaka. Ono što je Evropska centralna banka uradila je presedan i iz političkih razloga se obračunavaju. Banka u RS nastavlja da radi, i članovi moje porodice imaju ušteđevinu, nećemo je podizati, niko neće ostati bez novca, oni koji ne vjeruju biće u prilici da vide da smo u pravu“, rekao je Dodik i dodao da nije namjera da banka nestane.
Aleksandar Kesić, direktor Sberbanke u Banjaluci, izjavio je da mu je žao što su dovedeni u situaciju da upravljaju krizom za koju nisu odgovorni.
“Zaključno sa današnjim danom nemamo nikakvih problema sa isplatom novca. Naravno, nijedna banka ne može da izdrži stampedo. Ali, mjerama banke, Vlade i regulatora, sve pare će biti građanima isplaćene ako budi htjeli”, rekao je Kesić.
Kada je u pitanju preuzimanje banke od strane AIK banke, Kesić je rekao da taj proces nije doveden do kraja.
CAPITAL: Svjetlana Šurlan
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Jos jedna banka koja ce propasti
Tek preuzimanjem banke od strane Vlade RS nastaje panika deponenata.
Posledice ludosti. Sber banka u evropi ima odredjeni kapital. Stednja koja je ulozena u te banke je 99,99% stednja gradjana drzava u kojima ta banka posluje. Krediti koje je ta banka plasirala su krediti gradjanima i firmama iz tih drzava.
Osiguranja koja sber ima su uglavnom placena evropskim kucama.
U prevodu udar na sberbanku ce osjetiti te drzave a najmanje Rusija. Rusija ce izgubiti kapital, koji je sica u poredjenju sa milijardama stednje i kredita i stete koju ce platiti osiguranja.
A dodatno ce taj udar da se prenese i na banke koje nemaju veze sa Rusijom. EU puca sebi u nogu.
Šta ako propadne banka? Ovo je tržišna ekonomija. Poglavica i crvena sekta nemaju zakonski osnov da novcem poreskih obveznika spašavaju propale privatne banke. Ništa se ne zna. Ko je donio odluku o kupovini akcija? Po kojoj cijeni? Da li je Narodna skupšina donijela odluku da se kupe akcije banke? Zašto da građani Republike Srpske plaćaju tuđe dugove?
Vidjeli smo kako je to sve prošlo u prethodnom period. Evo samo jedna izjava: Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da će Banka Srpske opstati i da depoziti neće biti izgubljeni (9.2.2016. godine). Za 10 minuta se može pronaći 50 laži koje je izgovorio u slučaju Banke Srpske.
Kada je Sber banka uspješno poslovala novac su iznosili iz Republike Srpske, a sada kada treba propasti spašavaju je poreski obveznici. Profiti njima, a građanima Republike Srpske dubioze.
Stvari su očigledne. Banka je propala. Mali deponenti do 50.000 KM bi dobili sredstva od Agencije za osiguranje depozita. Problem je u tome što bi tajkuni iz crvene sekte ostali bez novca kojeg su nakrali od ovog jadnog naroda i sada ih Vlada RS spašava.
Previše je sve providno. Najveći problem će biti kada i ova banka propadne. Sva imena će ispucati: Banka Srpske, Banka Republike Srpske. Koje je sljedeće ime banke koju će sekta sahraniti. Da pogađam? Nova Banka Republike Srpske?
Ajd nek je neko napisao onako kako jest.
Jesi li siguran da ce male stedise dobiti novac od agencije za osiguranje depozita?
U tome i jeste sustina problema. Banke su stabilne do prve panike. Kada stedise pocnu sa povlacenjem depozita, banke pucaju. Kada banka puca, duznici gledaju da vrdaju i da ne placaju kredite i to je lancana reakcija.
Kada dodje do naglog pada naplate kredita uz istovremeno pojacano povlacenje depozita, banka dolazi u poziciju da obavezu isplate depozita prebaci na agenciju.
Kada je Balkan investment banka propala, agencija je bilvalno dosla na ivicu. Ako agencija ne moze da prati placanje, stedise ce tuziti agenciju tj. vladu i opet ce se naplatiti iz budzeta. Uz sve to treba napomenuti da je na racunima u zber banci dosta sredstava drzave(javna preduzeca, budzet, opstine itd.).
Cinjenica je da nasi politicari sigurno nece spasiti banku. Naprotiv svima nama je jasno da ce ova banka biti deza vu Banke Srpske.
Problem je u tome sto je ovo posledica odluka mocnih vlada zapadnih drzava, koja se samo prelila nama a nasi politicari ce to iskoristiti za jos jednu pljacku.
Resenje bi mozda bilo privarizacija po hitnom postupku. Pa ako se neko upeca nek mu je sa srecom.