BEOGRAD, Početkom septembra sa Evropskom komisijom ćemo započeti pregovore o proširenju kvote za izvoz šećera u zemlje EU – otkrio je, u razgovoru za „Novosti“ potpredsjednik Vlade Božidar Đelić. – Više godina naša kvota ograničena je na 180.000 tona, što je za naše izvozne kapacitete simbolično.
Mada najava potpredsjednika Đelića djeluje kao dobra vijest za srpske proizvođače i prerađivače šećera, činjenica je da se ovdašnji potrošači već duže od mjesec dana šećerom snabdijevaju zahvaljujući robnim rezervama koje tržištu isporučuju ovaj proizvod po cijeni od 89 dinara po kilogramu. Robne rezerve će, i u narednih šest mjeseci, intervenisati sa po 3.000 tona šećera svakog mjeseca, po jedinstvenoj cijeni od 98 dinara po kilogramu, kako bi se predupredile eventualne nestašice i obezbjedila stabilnost cijena na čitavoj teritoriji Srbije.
Ipak, stručnjaci kažu da razloga za nestašice i loše snabdijevanje tržišta šećerom nema, odnosno da je trenutno stanje posljedica isključivo špekulacija aktera na tržištu.
– Šećera ima dovoljno i za izvoz i za domaće potrebe – tvrdi Vojislav Stanković, iz Centra za nučno-istraživački rad PKS i dodaje da treba duplirati površine pod šećernom repom. – Lani je proizvedeno 472.000 tona šećera, izvezeno 280.000 tona, a domaće potrebe su 150.000 tona.
Stanković ističe da ukoliko se odobri veća kvota za izvoz šećera, svima u tom prehrambenom „šećernom“ lancu biće bolje, od primarnih proizvođača šećerne repe, pa do prerađivača, ali i samih potrošača, jer će imati stabilno tržište.
– Veći izvoz znači i veći devizni priliv fabrikama, pa je to onda garant i stabilnosti cijena na domaćem tržištu – naglasio je Stanković. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.