BIJELJINA – Bijeljinska “Šećerana” u stečaju krajem februara će ponovo biti ponuđena na prodaju, ovaj put na licitaciji, po početnoj cijeni od deset miliona maraka, odlučila je danas Skupština povjerilaca Fabrike šećera.
Nakon što je krajem prošle godine propala prodaja jer turske firme „Soltist“ i „Sariel“ koje su za „Šećeranu“ ponudile 5,1 milion evra taj iznos nisu uplatile, Skupština je danas odlučila da se ide na klasičnu prodaju putem licitacije.
„Prihvaćen je moj prijedlog da se raspiše oglas za prodaju imovine stečajnog dužnika po početnoj cijeni od deset miliona KM i da se prodaja obavi putem dostavljanja pismenih ponuda, a da depozit za učešće na prodaji bude 50.000 KM. Sve to će se odvijati u zadnjoj sedmici februara. Ponude će biti otvorene na sjednici Odbora povjerilaca“, rekao je za portal CAPITAL stečajni upravnik „Šećerane“ Nebojša Matić.
On je istakao da su današnjoj Skupštini prisustvovali predstavnici turskih firmi „Soltist“ i „Sariel“ i da im je ponuđeno da uplate 50.000 KM i da se prihvati njihova ranija ponuda, ali da oni nisu pristali.
„Danas im je ponuđeno da u roku od 30 dana uplate depozit, da odmah odemo u „Šećeranu“ i napravimo zapisnik kojim bi se odredilo kad je uplata depozita, potpisivanje ugovora, preuzimanje, ali oni nisu pristali da plate 50.000 KM, nakon čega je Skupština donijela odluku da se ide u klasičnu prodaju“, rekao je Matić.
Kazao je da će u narednih nekoliko dana biti raspisan oglas za prodaju te da će nakon toga zainteresovani moći da dostave ponude.
Advokat Faik Muhić, predstavnik većinskog broja povjerilaca, izjavio je nakon sjednice Skupštine povjerilaca da je uplata depozita zakonski uslov, te je zbog toga i odlučeno da se u najkraćem zakonskom roku raspiše javna licitacija i da se fabrika ponudi na prodaju.
„Svako, pa i strani investitori moraju poštovati zakone BiH i entiteta. Oni koji to ne poštuju, ne mogu biti ozbiljni kupci. Oni odlično znaju za obavezu uplate depozita i više puta su o tome obaviješteni. Oni su izjavili da nemaju povjerenje u naš pravni sistem i da ne znaju sudbinu tih 50.000 KM. U više navrata im je objašnjena pravna priroda depozita. Prodaja se vrši po utvrđenim pravilima i propisima kako je regulisano u zakonu. To je jedan od uslova za učešće na ovakvoj licitaciji“, izjavio je Muhić i dodao da posebnog interesovanja za kupovinu “Šećeranež2 i dalje nema.
Bivši radnik “Šećerane” Drago Vasilić kaže da je od Skupštine povjerilaca očekivao raspisivanje nove licitacije.
„Firma iz Turske je pokazala neozbiljnost u postupku kupovine. Oni imaju i dalje pravo da učestvuju na licitaciji, pod uslovom da ispoštuju pravila. Što se tiče radnika, mi se nadamo minimalnoj nadoknadi“, kaže Vasilić.
Skupština povjerilaca Fabrike šećera u stečaju u decembru 2018. je odlučila da imovinu Fabrike šećera proda turskim firmama „Soltist“ i „Sariel“ koje djeluju kao povezana pravna lica. One su za „Šećeranu“ ponudile 5,1 milion evra., ali nisu uplatitle depozit, tako da je ponuda odbačena.
Priznata potraživanja povjerilaca „Šećerane“ iznose oko 16,2 miliona KM.
Za kupovinu su, pored turske firme, ranije bili zainteresovani i jedna firma iz Vijetnama koja je odustala prije Skupštine povjerilaca u decembru, kao i Goran Vajkić čija ponuda tada nije dobila nijedan glas povjerilaca.
CAPITAL: M. Č.- Lj. Lj.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Kakvi su ovo investitori boze sacuvaj i sakloni! Pobjedili na tenderu. Obecali 5 miliona KM ulaganja, a nemaju ni 50 hiljada KM da uplate! Kao nemaju povjerenja u nas pravni sistem. Pa jarane sta si dzabe dolazio, ako nemas povjerenja. Pa osnova u biznisu i sklapanju poslova je povjerenje. Na osnovu njega neki investitor odlucuje da li investirati u nekoj zemlji ili ne. Ocigledno je da su ovo neki pilicari koji hoce fabriku dzaba da bi je isijekli i prodali celik. Neka poverioci objave placeni oglas u nekim evropskim novinama ili ruskim ili americkim ili na sve tri strane. Ili to ili da neki Turcin ili Vijetnamac vodi fabriku. Obicno ne gledam “boju novca”, ali iz tih zemalja, barem kada je u pitanju ova vrsta biznisa, niko mi ne ulijeva povjerenje. Najbolje bi bilo kada bi novi vlasnik bio neki nas covjek iz inostranstva ili iz Srbije.