BRČKO, Tradicionalnim događajem „BIMAL-ov Dan uljarica 2011.“ danas je simbolično i radno označen početak sjetve uljarica. “Dan uljarica” organizuje se sa ciljem kontinuirane realizacije planova za povećanje udjela domaćih sirovina u proizvodnji jedinog proizvođača jestivog ulja u Bosni i Hercegovini.
U prisustvu predstavnika ministarstava za poljoprivredu RS, Federacije BiH i Brčko distrikta, predstavnici BIMAL-a, mr. Ševal Suljkanović, savjetnik Uprave za privrednu politiku BIMAL-a i Aleksandar Duvnjak šef sektora komercijala – sirovine, su tokom diskusije predstavili Bimalova dosadašnja dostignuća u unapređenju poljoprivredne proizvodnje uljarica u proteklom periodu, a predstavljene su i otkupne cijene, kao i uslovi saradnje sa BIMAL-om za 2011. godinu.
BIMAL već sedam godina nudi zagarantovani otkup po tržišnim cijenama svim poljoprivrednicima koji se odluče na uzgoj uljarica i to je veoma bitan motivacijski faktor za uključivanje svih bitnih i relevantnih institucija u razvoj ove poljoprivredne grane.
„Kao i u prethodnim godinama i tokom 2011. smo spremni pružiti stručnu i konkretnu podršku poljoprivrednim proizvođačima te obezbjediti sjeme, mineralno đubrivo i hemijska zaštitna sredstva, a podrška instituta i zavoda u procesu proizvodnje je takođe na raspolaganju. Kako je BIMAL i u prethodnim godinama pratio rast otkupnih cijena u skladu sa tržišnim kretanjima, tako je i za 2011. određena garantovana otkupna cijena sirovine 700 KM/t za suncokret i 650 KM/t za soju, što predstavlja prosječno povećanje od cca 20 odsto u odnosu na. prethodnu godinu“, pojasnio je Aleksandar Duvnjak, šef sektora komercijala-sirovine, plan BIMAL-a za ovogodišnju saradnju sa poljoprivrednicima.
Mr. Ševal Suljkanović, savjetnik Uprave za privrednu politiku BIMAL-a je posebno naglasio BIMAL-ova opredjeljenja, te značajnu ulogu koju imaju poljoprivredni proizvođači u njihovom ostvarenju.
„Iz godine u godinu BIMAL se dokazuje kao stabilna i pouzdana kompanija koja brine o sekundarnom sektoru i nudi siguran otkup domaćih sirovina na tržištu. Oživljavanje poljoprivredne proizvodnje u BiH, stalna i uspješna saradnja sa poljoprivrednim institutima i resornim ministarstvima, te partnerski odnos sa poljoprivrednim proizvođačima su okosnica našeg opredjeljenja da površine pod uljaricama iz godine u godinu povećavamo”, rekao je Suljkanović.
On je istakao da BIMAL ove godine namjerava podići količinu proizvedenog smjena na 10 000 tona i proizvođačima uz to garantovati cijenu i otkup proizvedenih kultura.
“S obzirom da smo u BIMALu svjesni problematike bh. poljoprivrede ovo istovremeno pokazuje da smo i dalje spremni da ulažemo i razvijamo ovu industrijsku granu jer je poljoprivreda isplativa uz saradnju svih relevantnih interesnih strana. Naše sveobuhvatno djelovanje podrazumijeva obezbjeđivanje boljih uslova za uzgoj uljanog sjemena u BiH pa samim tim i poticanje ekonomskog razvoja zemlje ali takođe podrazumijeva i odgovornost prema potrošačima koji zaslužuju vrhunski kvalitet gotovih proizvoda“, istakao je Suljkanović.
“7. Dan uljarica” je bio i prilika da se po treći put nagrade najuspješniji poljoprivredni proizvođači koji se bave uzgojem uljarica, a koji su već dugi niz godina formirali uspješno poslovno partnerstvo sa BIMAL-om, te je tokom svečanog ručka održana i ceremonija dodjele nagrada koje je uručio Aleksandar Duvnjak, šef sektora komercijala-sirovine BIMAL-a.
Ovogodišnji dobitnici nagrade „Zlatna uljarica“ su – Plant d.o.o. iz Tuzle, za uspješnost u kontinuiranom održavanju kvaliteta proizvodnje, Slavko Blažević iz Brčkog, za najuspješnijeg poljoprivrednog proizvođača u 2010. i Mladen Pejin, za napredak u povećanju proizvodnje merkantilne soje i repice.
Privredna politika BIMAL-a se koncentriše na kontinuirano stručno osposobljavanje u cilju postizanja većih i kvalitetnijih prinosa, kreditiranje i praćenje proizvodnje uljarica i kao jedna od najbitnih stavki – zagarantovan otkup po tržišnim cijenama. Stoga je i dalje dugoročni cilj obezbjediti sigurno partnerstvo uprkos problematici bh poljoprivrede i pokazati spremnost BIMAL-a za dalje ulaganje i razvoj ove industrijske grane.
Iz BIMAL-a ističu da je “Dan uljarica” organizovan da bi, kao i prethodnih godina, pružili stručnu pomoć poljoprivrednicima i animirali ih na uzgoj uljarica i to za sigurnog partnera koji iz godine u godinu nudi siguran otkup za sirovine uljarica po tržišnim cijenama.
Tokom radnog dijela Okruglog stola priznati stručnjaci za poljoprivrednu proizvodnju: dr. Miloš Nožinić iz Zavoda za industrijsko bilje, Poljoprivrednog instituta Republike Srpske, dr. Mustafa Dželilović iz Federalnog zavoda za poljoprivredu Sarajevo i Mihajlo Vidić, Poljoprivredni Zavod Bijeljina, obradili su temu „Osnovni zadaci i aktivnosti naučnih i stručnih institucija u razvoju poljoprivredne proizvodnje“.