MOSKVA – Najveće zapadne banke koje i dalje posluju u Rusiji prošle godine su Kremlju platile više od 800 miliona evra poreza, što je četiri puta više u odnosu na godine pre invazije na Ukrajinu.
Raiffeisen Bank International, UniCredit, ING, Commerzbank, Deutsche Bank, Intesa Sanpaolo i OTP sedam su najvećih evropskih banaka po imovini u Rusiji, a njihovi izvještaji svjedoče da su ostvarile dobit od više od tri milijarde evra u 2023. godini, piše hrvatski Lider pozivajući se na Financial Times.
Ti su profiti bili tri puta veći nego 2021. godine i dijelom su generisani sredstvima koje banke ne mogu da povuku iz zemlje.
Porezi koje plaćaju evropske banke, što je otprilike 0,4 odsto svih očekivanih neenergetskih budžetskih prihoda Rusije za 2024. godinu, primjer su kako strane kompanije koje ostaju u Rusiji pomažu Kremlju da održi finansijsku stabilnost uprkos sankcijama zapadnih zemalja, piše Financial Times.
Više od polovine poreskih uplata evropskih banaka od pomenutih 800 miliona evra odnosi se na austrijsku Raiffeisen Bank International (RBI), koja, od svih zapadnih banaka, najviše posluje u Rusiji.
Ruska dobit RBI-ja više se nego utrostručila na 1,8 milijardi evra između 2021. i 2023. godine, što čini polovicu ukupne dobiti austrijske grupe. Uz redovne poreske doprinose u 2023. godini, Raiffeisen je platio 47 miliona evra kao rezultat neočekivanog poreza koji je Kremlj nametnuo kompanijama prošle godine.
Nakon početka invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine, RBI je nekoliko puta najavio plan za smanjenje svog poslovanja u Rusiji, ali uprkos upornim kritikama Evropske centralne banke, ta poslovna banka još nije smanjila svoje prisustvo u Rusiji.
Financial Times je ranije izvještavao o tome da je RBI objavio oglase za posao u Rusiji koji sugerišu da ima ambiciozne planove za „višestruko širenje aktivne baze klijenata“ u toj zemlji, prenio je Lider.