BANJALUKA, Nova vlada Republike Srpske imaće 16 ministarstava, rekla je mandatar Željka Cvijanović.
Cvijanovićeva je u ekspozeu koji je podnijela na posebnoj sjednici Narodne skupštine navela da će ministar finansija i u novoj Vladi biti Zoran Tegeltija.
On je rođen je 1961. godine u Mrkonjić Gradu, gdje je završio osnovnu školu i Gimnaziju, a potom Ekonomski fakultet u Sarajevu. Godine 2006. završio je magistarske studije, a 2008. godine stiče zvanje doktora ekonomskih nauka.
Radio je u Rafineriji nafte u Brodu, Republičkoj upravi javnih prihoda BiH, Upravi javnih prihoda Republike Srpske, te Upravi carina Republike Srpske. Bio je i savjetnik direktora, šef carinske ispostave, načelnik sektora za carinsko-pravne poslove, te šef odsjeka za naplatu prihoda i statističke analize.
Od 2000. do 2002. godine bio je poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske, a od 2004. godine načelnik opštine Mrkonjić Grad.
Osim toga, bio je predavač u Školskom centru Uprave carina Republike Srpske, član Komisije za provođenje carinske politike BiH, predsjedavajući Komisije za granice BiH, viši asistent na Univerzitetu za poslovni inženjering i menadžment u Banjaluci, a od 2009. godine je docent na Univerzitetu za poslovni inženjering i menadžment u Banjaluci – oblast finansija.Oženjen je i otac dvoje djece. Nacionalna pripadnost: Srbin.
Cvijanovićeva je za ministra unutrašnjih poslova predložila Radislava Jovičića.
Rođen je 1971. godine u Ugljeviku, gdje je završio osnovnu i srednju školu. Diplomirao je na Višoj školi unutrašnjih poslova i na Fakultetu bezbjednosti u Beogradu, a trenutno pohađa i postdiplomski studij na Fakultetu za bezbjednost i zaštitu Univerziteta “Sinergija”.
U svom dvadesetogodišnjem iskustvu rada u policiji bio je komandir voda odreda specijalne policije, pomoćnik načelnika za unutrašnju kontrolu u Službi specijalne policije, zatim komandir jedinice policije za obezbjeđenje ličnosti u pokretu, te načelnik Uprave za zaštitu ličnosti i objekata MUP-a Republike Srpske.
Obavljao je i dužnost zamjenika komandanta Jedinice za specijalnu podršku i načelnika Službe za operativnu podršku u Agenciji za istrage i zaštitu /SIPA/, odakle ga je 6. juna 2009. godine smijenio visoki predstavnik Valentin Incko, pod lažnom optužbom da je prisluškivao međunarodne zvaničnike po nalogu vlasti Republike Srpske.
Po ukidanju odluke, 2012. godine, preuzeo je dužnost šefa Odjeljenja za bezbjednost na Univerzitetu u Banjaluci. Trenutno radi na poslovima konsultanta za zaštitu informacija i istrage. Otac je jednog djeteta. Nacionalna pripadnost: Srbin.
Ministar pravde u novoj Vladi biće Gorana Zlatković.
Rođena je 1951. godine u Bosanskoj Krupi, a stalno je nastanjena u Brodu. Završila je Pravni fakultet u Banjaluci i položila je pravosudni ispit u Sarajevu. Od ukupno 33 godine radnog staža, 15 godina je bila na funkciji sudije i tužioca, a pet godina je obavljala advokatsku djelatnost.
Od 2007. godine do izbora za člana Vlade Republike Srpske u prethodnom sazivu obavljala je poslove okružnog tužioca u Okružnom tužilaštvu Doboj, dok je 2008. godine imenovana za člana Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH, gdje je od 2008. godine obavljala i funkciju potpredsjednika. Nacionalna pripadnost: Bošnjakinja.
Cvijanovićeva je za ministra uprave i lokalne samouprave predložila Lejlu Rešić.
Rođena je 1981. godine u Prijedoru, gdje je završila osnovnu školu i gimnaziju. Diplomirala je 2006. godine na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu, Odsjek žurnalistika, gdje je trenutno i student postdiplomskih studija, na smjeru “Diplomatija u savremenom svijetu“. Radila je u JP Radio-televizija Republike Srpske, kao urednik Informativnog programa Televizije Republike Srpske, a bila je član Vlade i u njenom proteklom sazivu. Nacionalna pripadnost: Bošnjakinja.
Cvijanovićeva je Ministarstvo za ekonomske odnose i regionalnu saradnju povjerila Igoru Vidoviću.
Rođen 1975. godine u Banjaluci, gdje je završio osnovnu i srednju školu. Na Elektrotehničkom fakultetu u Banjaluci diplomirao je 2004. godine. Nekoliko godina je radio na mjestu demonstratora na Katedri za elektroniku Elektrotehničkog fakulteta i u Telekomunikacijama Republike Srpske.
U mandatu od 2004. do 2008. godine obavljao je funkciju odbornika u Skupštini grada Banjaluka. Zaposlen je u Upravi za indirektno oporezivanje u Sektoru za informacione tehnologije na mjestu administrator sistemskog softvera. Od juna 2009. godine član je Upravnog odbora Radio-televizije Republike Srpske, a od 2012. godine i predsjedavajući ovog tijela. Oženjen je, otac troje djece. Nacionalna pripadnost: Hrvat.
Petar Đokić biće ministar rada i boračko-invalidske zaštite i u Vladi Željke Cvijanović.
Rođen je 1961. godine u Brčkom, gdje je završio osnovnu školu. Srednju školu unutrašnjih poslova završio je u Sarajevu, a Ekonomski fakultet u Beogradu.
Radio je u organima unutrašnjih poslova u Brčkom i bio je direktor privatnog Trgovinskog preduzeća “Intermarket” iz Brčkog. Obavljao je i dužnost povjerenika za izbjegla i raseljena lica u Brčkom, te dužnost inspektora u Komesarijatu za izbjeglice Republike Srpske. U više mandata je biran za narodnog poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske, dva puta je biran za predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske, a u više skupštinskih saziva obavljao je i dužnost predsjednika Odbora za odbranu i bezbjednost.
Živi u Brčkom i otac je jednog djeteta. Nacionalna pripadnost: Srbin.
Cvijanovićeva je za ministra trgovine i turizma predložila Maidu Ibrišagić – Hrstić.
Rođena u Banjaluci 1959. godine, inženjer je arhitekture. Završila je magistarski studij na Arhitektonsko-građevinskom fakultetu u Banjaluci.Prijavila magistarsku tezu iz oblasti arhitekture i urbanizma pod naslovom – Problem “bespravne izgradnje” na području grada Banjluke – sociološki aspekt.
Stručni ispit iz oblasti arhitekture i urbanizma položila je 2001. godine u Ministarstvu za urbanizam, stambeno-komunalne djelatnosti, građevinarstvo i ekologiju. Stalni je sudski vještak iz oblasti arhitekture, te ovlašteni vještak za vještačenja u upravnim postupcima pred organima uprave i samouprave iz oblasti arhitekture.
U više navrata boravila je na studijskim programima u inostranstvu, uključujući Italiju, Austriju, Švajcarsku.Posjeduje i bogato teorijsko i praktično iskustvo u planiranju i projektovanju turističkih kompleksa i objekata. U dosadašnjoj karijeri radila je u Urbanističkom zavodu, MDP “Vrbas“, Istraživačko-razvojnom centru u Banjaluci.
Od 2006. do 2011. godine u Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju radila je kao pomoćnik ministra za urbanizam i prostorno planiranje. U istom ministarstvu trenutno je zaposlena na poslovima stručnog savjetnika.
Dobitnik je brojnih nagrada i priznanja na međunarodnom i lokalnom nivou, među kojima ističe nagradu “Zlatni ključ“ Beograda.
Udata je, majka jednog djeteta. Nacionalna pripadnost: Bošnjakinja.
Za ministra industrije, energetike i rudarstva predložen je Željko Kovačević.
Rođen je 1957. godine u Bihaću. Doktor je ekonomskih i magistar pravnih nauka sa dugogodišnjim radnim iskustvom na značajnim menadžerskim funkcijama u privredi i javnoj upravi. Radio je kao direktor Štamparije “Bratstvo“ u Bihaću, republički vojni tužilac, upravnik Carinarnice u Banjaluci, te inspektor za primjenu carinskih propisa u Upravi carina Republike Srpske i kao rukovodilac slobodne zone Banjaluka pri Upravi za indirektno oporezivanje BiH.
Prije izbora za člana Vlade Republike Srpske obavljao je funkciju direktora Zavisnog preduzeća “Elektro-Krajina“. Osim toga, dugogodišnje iskustvo bilježi i u oblasti obrazovanja i nauke – od srednjoškolskog do univerzitetskog profesora, na grupi ekonomskih i pravnih predmeta. Oženjen je i otac dvoje djece. Nacionalna pripadnost: Srbin.
Cvijanovićeva je za ministra saobraćaja i veza predložila Nedeljka Čubrilovića.
Rođen je 1953. godine u Krupi na Vrbasu. Diplomirani je mašinski inženjer. Više od dvadeset godina je proveo na poslovima u privredi – od konstruktora do direktora preduzeća. Bio je predsjednik Izvršnog odbora grada Banjaluka i direktor Direkcije za puteve Republike Srpske. U prethodna dva saziva Vlade Republike Srpske bio je ministar saobraćaja i veza. Oženjen je i otac dvoje djece. Nacionalna pripadnost: Srbin.
Za ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u novoj Vladi predložen je Stevo Mirjanić.
Rođen je 1945. godine u Romanovcima kod Gradiške. Poljoprivredni fakultet u Sarajevu završio 1971. godine, magistrirao 1978. godine, a doktorirao 1984. godine.
Bio je član Vlade BiH i ministar za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu, zatim generalni direktor Kombinata AIPK – Banjaluka, te član Savezne Vlade SFRJ /SIV/ u Beogradu – ministar bez portfelja, predsjednik Međurepubličkog komiteta za tržište i cijene.
Takođe, bio je i član Saveznog izvršnog vijeća Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije i savezni ministar za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu SFRJ u periodu 1988-1992. godine, te predsjednik Savjeta za agrarnu politiku Vlade SFRJ. Bio je i direktor u Poljoprivrednoj banci Agrobanke u Beogradu, u periodu 1992-2004. godine.
Tokom karijere, bio je, između ostalog, i predsjednik UO Instituta za proučavanje ljekovitog i aromatičnog bilja “Josif Pančić” u Beogradu, zatim član Predsjedništva Privredne Komore u Sarajevu, Predsjednik Izvršnog Odbora Udružene Privredne banke Sarajevo, te član UO više preduzeća iz oblasti primarne poljoprivredne proizvodnje, prerade i prometa poljoprivrednih prizvoda, član Komisije za ruralni razvoj Republike Srpske.
Profesor Mirjanić je senator Republike Srpske i redovni profesor na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Banjaluci, šef studijskog programa “Agrarna ekonomija i ruralni razvoj“ i rukovodilac prvog master studija – usmjerenja ruralni razvoj, te mentor više magistarskih radova i doktorskih teza. Objavio je osam knjiga i 136 stručnih i naučnih radova. Nacionalna pripadnost: Srbin.
Cvijanovićeva je Srebrenku Golić predložila za ministra za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju.
Rođena je 1958. godine u Banjaluci, gdje je završila osnovnu školu, Gimnaziju i Pravni fakultet. Radila je kao šef Službe pravne pomoći u Skupštini opštine Čelinac, rukovodilac Sektora pravnih i kadrovskih poslova u preduzeću “Šipad-komerc” iz Sarajeva, pomoćnik direktora za pravne poslove u banjalučkom preduzeću “Krajina-promet“ , zatim kao sekretar Sekretarijata Glavnog odbora SNSD-a, te kao šef kabineta predsjednika i savjetnik predsjednika Vlade.
Prije izbora za člana Vlade Republike Srpske obavljala je poslove direktora Javne ustanove “Službeni glasnik Republike Srpske“. Udata je i majka jednog djeteta. Nacionalna pripadnost: Bošnjakinja.
Goran Mutabdžija predložen je za ministra prosvjete i kulture.
Rođen u Sarajevu 1962. godine. Osnovnu školu i gimnaziju završio u Hadžićima. Diplomirao je 1986. godine u Sarajevu na Prirodno-matematičkom fakultetu, Odsjek za geografiju, a postdiplomski studij iz Regionalne geografije završio 2001. godine na Prirodno-matematičkom fakultetu u Banjaluci.
U Beogradu je 2008. godine odbranio doktorat iz prostornog planiranja na Geografskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Od 1989. do 1992. godine radio je u Vazduhoplovnoj vojnoj gimnaziji u Mostaru, a u periodu 2002-2008. godine radio je u Direkciji za civilno vazduhoplovstvo BiH, te bio predstavnik BiH u Komisiji za vazduhoplovnu meteorologiju Svjetske meteorološke organizacije /VMO/ i radnoj grupi za vazduhoplovnu meteorologiju Međunarodne organizacije za civilno vazduhoplovstvo /ICAO/ METG/.
Od 2000. godine predavač je na Filozofskom fakultetu na Palama, gdje je bio šef Katedre za geografiju, a trenutno je prodekan za naučno-istraživački rad Filozofskog fakulteta na Palama. Objavio je 22 naučna rada iz domena vazduhoplovstva, prostorno-funkcijskih odnosa i demografske stvarnosti Republike Srpske. Oženjen je, otac dvoje djece.
Nacionalna pripadnost: Srbin.
Mandatar je za ministra za izbjeglice i raseljena lica predložila Davora Čordaša.
Rođen je 1959. godine u Slavonskom Brodu. Osnovnu školu je završio u Brodu, Gimnaziju u Slavonskom Brodu, a Prirodno-matematički fakultet u Sarajevu.
Između ostalog, radio je kao srednjoškolski profesor u Maglaju, asistent na Poljoorivrednom i Prirodno¬matematičkom fakultetu u Sarajevu, zastupnik u Parlamentu Federacije BiH, zamjenik ministra socijalne politike i izbjeglica u Vladi Federacije BiH, te savjetnik hrvatskog člana Predsjedništva BiH. Od 2006-2010. godine bio je potpredsjednik Republike Srpske iz reda hrvatskog naroda. Oženjen je i otac šestoro djece. Nacionalna pripadnost: Hrvat.
Cvijanovićeva je za ministra zdravlja i socijalne zaštite predložila Slobodana Stanića.
Rođen je 1963. godine u Čajniču, gdje je završio osnovnu školu i gimnaziju. Na Medicinskom fakultetu u Sarajevu diplomirao je 1989. godine, a 1999. godine je položio i specijalistički ispit iz opšte hirurgije. Zatim 2008. godine završava dodatnu edukaciju iz porodične medicine, a 2013. godine magistrirao na Medicinskom fakultetu u Banjaluci.
Od 1989. do 2006. godine radio je u Domu zdravlja u Novom Gradu kao ljekar specijalista, te kao direktor Doma zdravlja u Novom Gradu od 2000. do 2005. godine. Od 2006-2008. godine radio je kao rukovodilac Filijale Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske u Prijedoru, te od 2008-2009. godine na poslovima koordinatora za primarnu zdravstvenu zaštitu.
Od 2009. godine do danas obavlja dužnost direktora akreditovane i sertifikovane Javne zdravstvene ustanove Institut za javno zdravstvo. Dobitnik je godišnje nagrade za organizaciju zdravstvene službe za 2012. godinu, koju dodjeljuje Komora doktora medicine Republike Srpske. Član je Društva doktora medicine Republike Srpske i Komore doktora medicine Republike Srpske. Oženjen je, otac dvoje djece. Nacionalna pripadnost: Srbin.
Ministar nauke i tehnologije biće i u novoj vladi Jasmin Komić.
Rođen je 1956. godine u Banjaluci, gdje je završio osnovnu školu i Matematičku gimnaziju. Diplomirao je na Ekonomskom fakultetu u Banjaluci, a magistrirao na Ekonomskom fakultetu u Beogradu. Doktorirao je na Ekonomskom fakultetu u Banjaluci, gdje je izabran u zvanje redovnog profesora.
Obavljao je funkciju prodekana za nastavu, bio šef Katedre za matematiku i statistiku i predavač na postdiplomskim studijama na brojnim fakultetima. Bio je na stručnom usavršavanju u Japanu, Španiji i Danskoj. Autor je ili koautor sedam knjiga i više od 45 naučnih i stručnih radova, a bio je i vođa projektnih timova za devet naučno-istraživačkih projekata, te je, kao ekspert, učestvovao u izradi više od 25 projekata.
Bio je član Komisije za praćenje procesa ekonomskih reformi Narodne skupštine Republike Srpske, Savjeta za statistiku Republike Srpske, Upravnog odbora Gradske razvojne agencije Banjaluka, Upravnog odbora JP SRNA. Od 2004. godine do imenovanja u sastav Vlade Republike Srpske, obavljao je funkciju zamjenika gradonačelnika Banjaluke. Oženjen je i otac dvoje djece. Nacionalna pripadnost: Bošnjak.
Nada Tešanović biće ministar porodice, omladine i sporta.
Rođena je 1952. godine u Banjaluci, gdje je završila osnovnu školu i Gimnaziju, a diplomirala je na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu. Cijeli radni vijek je provela u prosvjeti. Zaposlena je kao profesor ekonomske grupe predmeta u Ekonomskoj školi u Banjaluci. U vannastavnim aktivnostima naročito se isticala u radu sa omladinskim organizacijama, kao i mnogobrojnim humanitarnim akcijama.
Godine 2000. izabrana je za odbornika Skupštine grada Banjaluka.Za poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske izabrana je 2002, kao i 2006. godine, kada je bila i potpredsjednik parlamenta Srpske. Obavlja dužnost potpredsjednika Saveza nezavisnih socijaldemokrata i dobitnik je Ordena Njegoša drugog reda. Udata je, majka dvoje djece. Nacionalna pripadnost: Hrvatica. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
VISE HRVATA I BOSNJAKA NEGO SRBA