BEOGRAD, Tokom ljetnje sezone traže se konobari, kuvarice, čistačice, kopači. Za ugostitelje najviše posla ima na hrvatskom primorju. Dnevno u Srbiji može da se zaradi od 2.000 do 3.000 dinara, a mjesec dana na moru donosi od 350 do 1.500 evra.
Kriza je i ovde učinila svoje. Ponuda u Srbiji je siromašnija, a sezona na primorju kraće traje.
“Već prošle godine osjetilo se da kompanije manje ulažu u marketing, pa je i posla bilo manje nego inače. Nije bilo previše posla ni za fizičke radnike na gradilištu. Među zanimljivim oglasima primjetili smo da se traže di-džejevi u Crnoj Gori” , objašnjava Elena Erdeljanović, iz „Infostuda“.
Ko se iole razumije u ugostiteljstvo, i ove godine ima šansu da zaradi na moru. Najviše posla trenutno nude hrvatski primorci u hotelima i restoranima.
“Obezbjeđeni su stan i hrana, a plate se kreću od 600 do 1.500 evra za vrhunske kuvare. Koliko dugo će raditi, zavisi od potrebe poslodavaca. Možda dva, a možda i pet mjeseci. Radnike traže i ugostitelji iz Crne Gore, ali su plate tamo manje kreću se od 350 do 1.000 evra” , objašnjavaju u agenciji za zapošljavanje „Agava“.
Motika u Sremu postala je ukleta poljoprivredna alatka. Od nje „kao đavo od krsta“ danas bježi staro i mlado, iako je na spisku nezaposlenih ukupno 32.000 ljudi, od kojih je trećina nekvalifikovana radna snaga. Na njivi neće da rade ni za 2.500 dinara dnevno.
“Danas naći kopača u selu je „nemoguća misija“. Da nudiš dnevnicu u suvom zlatu, čini mi se, i tada bi odbili da uzmu motiku u ruke” , ostaje u čudu vremešni Stojan Kostić, iz Laćarka, koji nije našao kopače za dnevnicu od 2.000 dinara.
Nezaposlenima nije teška samo motika, već i berba voća i povrća. Muku muče voćari i povrtari kako obezbjediti dovoljno radnika nudeći od 150 do 250 dinara po satu. Novosti
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ma gdje to placaju dajte mi adresu i odma idem 😀