BEOGRAD, Sreće ovog ljeta nisu imali ni sezonci. Kriza je smanjila šansu za zaposlenje i onima koji su spremni da rade prvo što se ponudi, ne pitajući hoće li angažaman trajati mjesec, dva ili pola godine. Pred samo ljeto, tokom aprila i maja, podaci „Infostuda“ govore da je ponuda sezonskih poslova bila za 11 odsto manje nego lani. Polovina maja je tek označila dolazak „suše“, jer je do polovine juna tražnja za radnicima bila čak 23 odsto manja nego u istom periodu 2009. godine.
Dok je ljeto ranijih godina bilo udarno za građevinsku industriju, ove godine je na gradilištima bilo manje mjesta. Najtraženije sezonsko zanimanje je – promoter. Ko je spreman da se odrekne ljetnjeg odmora, dodatni dinar može da zaradi radeći u ugostiteljstvu i hotelijerstvu. Dnevnica se može zaraditi i na poljima.
– Glavni razlog manje ponude sezonskih poslova je kriza, jer su mnoge kompanije značajno smanjile obim marketinških i promotivnih kampanja – kaže Elena Erdeljanović iz „Infostuda“. – Primjetili smo da je smanjena tražanja za građevinskim radnicima, ali zato ima posla u hotelijerstvu. Zanimljivo je da smo prvi put imali oglas za di-džeja koji bi radio u Crnoj Gori.
Tokom čitave ove godine poslodavci su Nacionalnoj službi prijavili potrebu za 52 privremena radnika.
– U pitanju su sezonski poslovi iz oblasti poljoprivrede, građevinarstva ili ugostiteljstva, oni za koje se ne traži kvalifikovana radna snaga – kažu u Nacionalnoj službi za zapošljavanje. – Beogradska filijala je ovog ljeta primjetila porast zahtjeva poslodavaca iz Zemuna koji traže kuvare, šankere, točioce pića, pomoćne radnike u kuhinji.
Koliko mogu da zarade, u NSZ ne znaju tačno. Plata, kažu, često zavisi od učinka. Podaci „Infostuda“ s druge strane pokazuju da je prosječna plata – 30.000 dinara.
Ponuda
Najveća ponuda, po „Infostudu“ je u Beogradu. Ugostitelji se, međutim, često traže i za rad u Crnoj Gori. Prema dosadašnjim podacima Nacionalne službe za zapošljavanje najviše slobodnih privremenih poslova bilo je u Sremskoj Mitrovici – 20, Pančevu 16, Novom Sadu 15, Požarevcu – dva i Nišu – jedan. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Очекујем да Министарство Унутрашњих послова запосли младе људе са економско-правно струком, оператерима и наравно програмерима на послу у трајању од 6 месеци. То би им био приправнички посао уједно,за спремање за посао у привреди када дође до опоравка. Држави ће млади људи допринети већој ефикасности заменом докумената – личних карата,возачких дозвола, регистарских таблица, здравствених књижица, а уједно ће Влада сачувати социјални мир. Мислим да би на тај начин могло бити ангажовано барем 2 хиљаде младих људи, који не мају ни за изласке ко њихови вршњаци а ни за вечито студирање ни на приватним ни на државним универзитетима