SARAJEVO, Kina pokušava da ojača vlastitu ulogu u G 20, Svjetskoj banci i MMF-u i nastojaće da ove organizacije budu više usmjerene na tranzicione ekonomije, odnosno zemlje u razvoju, jer je prisustvo novonastalih ekonomija prilično nedovoljno i nemaju veće pravo glasa u najvećim finansijskim institucijama, izjavio je guverner Narodne banke Kine Ču Siaočuan.
Nakon razgovora sa guvernerom Centralne banke BiH Kemalom Kozarićem u Sarajevu, Siaočuan je rekao da Kina istražuje mogućnosti, kako bi imala veći uticaj i predstavništva u Evropskoj banci za obnovu i razvoj /EBRD/, te u Evropskoj investicionoj banci.
“Naš zadatak je da se ekonomije u nastanku i ekonomije u razvoju uvežu, da proučavaju zajedno sadašnju situaciju, da sarađuju i da u neku ruku naprave konsenzus kako bi preduprijedili negativne posljedice finansijske ekonomske krize na novonastala tržišta i zemlje u razvoju”, kaže Siaočuan.
On je rekao novinarima da je u Kini naročit naglasak dat na razvoj privatnih preduzeća, te da bi se postepeno mogla razviti mogućnost da se infrastrukturni projekti prošire i na regiju jugioistočne Evrope.
“Shvatamo da postoje mnoge mogućnosti u području trgovine i investiranja. Prije krize novonastale ekonomije su uglavnom bile okrenute prema naprednim ekonomijama. Međutim, kako su globalnom finansijskom krizom pogođene velike ekonomije, otvara se mogućnost za male, da sarađuju međusobno i da se njihova trgovinska razmjena poveća”, naglasio je Siaočuan.
Kozarić je rekao da je današnja posjeta kineskog guvernera znak “i za biznis i za privrednike BiH”, a takođe i biznismene iz Kine, kako bi odnosi dvije zemlje bili bolji u budućnosti, te da su prepoznati potencijali, kako Kine, tako i BiH.
On je podsjetio da je ekonomija Kine najsnažnija u svijetu, te da je ponosan što je imao priliku da podjeli određene informacije da delegacijom Narodne banke Kine, na čijem čelu je guverner Siaočuan i što je ponuđena saradnja centralnih banaka vezanih za edukaciju, treninge i tehničku pomoć.