NEVESINJE, Iako Nevesinje spada u red nerazvijenih opština sa skromnim budžetom od 5.552.411 maraka, koji limitira veća kapitalna ulaganja i investicije, u razvoj ove istočno-hercegovačke opštine uz pomoć Vlade RS u ovoj godini biće pokrenuto nekoliko značajnih projekata koji će oživjeti nevesinjsku privredu.
Rekao je ovo u intervjuu za “Glas Srpske” načelnik opštine Momčilo Šiljegović i dodao da je poslije obećanja koje su dobili od predsjednika RS Milorada Dodika optimista o pitanju promjena koje očekuju Nevesinjce.
Od kada ste preuzeli dužnost prvog čovjeka opštine Nevesinje koliko ste zadovoljni sa onim što je do sada urađeno?
ŠILJEGOVIĆ: To je kratak period da bi se dogodile značajnije promjene u smislu vidljivog prosperiteta opštine, ali promjene na bolje se ipak dešavaju tako da uz pomoć Vlade RS u Nevesinju napokon možemo očekivati bitan pomak u svim sferama života, od kulture i sporta, do zdravstva i privrede.
Republička vlast je ozbiljno pristupila rješavanju sudbine Nevesinja. Vjerujete li da će to bolje sutra uskoro doći?
ŠILJEGOVIĆ: Naravno da vjerujem. Optimizam postoji kao produkt povjerenja koje imamo u ljude i institucije koje oni predstavljaju. Iako Nevesinje spada u red nerazvijenih opština sa skromnim budžetom od 5.552.411 KM, koji limitira veća kapitalna ulaganja i investicije, u razvoj ove istočno-hercegovačke opštine uz pomoć Vlade RS u ovoj godini biće pokrenuto nekoliko značajnih projekata koji će oživjeti privredu. Poslije obećanja koje smo dobili od predsjednika Dodika optimista sam o pitanju promjena.
Nedavno je na proslavi jubileja Milanskog edikta najavljeno pokretanje dva proizvodna pogona u Nevesinju.
ŠILJEGOVIĆ: Uskoro će biti otvorena dva proizvodna pogona, fabrika tekstilne i prehrambene industrije koje bi mogle riješiti egzistencijalno pitanje velikog broja nezaposlenih. Na birou za zapošljavanje evidentirano je više od 3.000 ljudi.
Većinski vlasnik “Svislajon Takova” Rodoljub Drašković je rekao da će u Nevesinje uložiti 15 miliona evra. Da li je bilo kakvih aktivnosti povodom toga?
ŠILJEGOVIĆ: Uvjeren sam da će gospodin Drašković održati obećanje koje je, prije svega dao nevesinjskom narodu, a koraci koje je preduzeo samo govore u prilog tome. Konkretno, prije nekoliko dana imali smo sastanak sa direktorom i delegacijom preduzeća “Svislajon Takovo” Vesnom Vujović na kojem smo razgovarali o pokretanju prehrambene industrije u gradu.
Šta je dogovoreno na sastanku?
ŠILJEGOVIĆ: Zatražen je projekat bivše IAT fabrike kako bi se objekat adaptirao, eventualno proširio i priveo namjeni novog proizvodnog programa. Postignut je dogovor sa “Elektro-Hercegovinom” o priključenju struje i planirano da se čitav prostor od 4.000 kvadrata prekrije panelima i uradi nova podloga sa infrastrukturom. Analizira se stanje sirovina sa područja opštine i regije, koje bi se mogle najoptimalnije iskoristiti. Po obećanju Draškovića možemo očekivati otvaranje 250 radnih mjesta.
Kada će biti otvoren pogon tekstilne industrije?
ŠILJEGOVIĆ: Direktor Privrednog društva “Nikola Tesla” Dragan Vučetić rekao je da će do oktobra biti pokrenut pogon tekstilne fabrike u Nevesinju, te da u prvoj fazi proizvodnje posao može očekivati 200 radnika.
Kako teku pripreme za otvaranje nove bolnice?
ŠILJEGOVIĆ: Nabavljena je kompletna medicinska oprema, ali nisu završeni građevinski radovi i nije nabavljena nemedicinska oprema. Dodik nam je obećao da će iznaći sredstva za završetak i opremanje bolnice i razgovarao je sa akademikom i hirurgom iz Beograda, Predragom Peškom, koji je najavio pomoć u otvaranju zdravstvenog centra u kome će se liječiti pacijenti iz cijelog regiona. Dodik je istakao da je potrebno oko milion maraka da se kompletno opremi bolnica, te da će Srpska sa doktorom Peškom i donatorima do kraja godine obezbijediti taj novac.
Galerija
Nevesinje je nedavno dobilo i prvu galeriju.
ŠILJEGOVIĆ: Iz rezervnih sredstava kojima raspolaže Kabinet predsjednika RS izdvojeno je 7.000 KM za završetak prve galerije u Nevesinju. Galerija je smještena u bivši Dom JNA koji je kasnije pretvoren u Dom kulture. Opština je ulagala dvije godine, onoliko koliko je mogla i adaptacija je tekla sporo, te su pomoćne prostorije, kancelarija i depo galerije ostajali neuređeni.
Pomogao nam je mnogo i naš Nevesinjac slikar Milivoje Unković. Zahvaljujući i RTRS-u, koji je galeriji donirao postamente za skulpture i 40 stolica, već smo završili adaptaciju i omogućili građanima da uživaju u izložbama, promocijama knjiga, večerima poezije i koncertima. Sve ovo se održava u galerijsko-izložbenom prostoru koji je koncipiran i kao multifunkcionalni i na kojem nam mogu pozavidjeti i mnogo veći kulturni centri od Nevesinja. Glas Srpske
Komentariši