BANJALUKA, Ekonomska politika RS za narednu godinu, iako je tek u fazi izrade, sudeći prema stavovima socijalnih partnera, biće predmet žestoke javne rasprave.
I dok s jedne strane Unija udruženja poslodavaca RS i Privredna komora u svojim prijedlozima traže hitnu izmjenu Zakona o radu, sa druge strane sindikalci poručuju da od toga nema ništa i da se nivo ionako malih stečenih radnih prava ne smije mijenjati te poručuju da je neophodno da se obezbijedi oko 20 miliona KM za novo zapošljavanje.
Ranka Mišić, predsjednica Saveza sindikata RS, kaže da se u teškim ekonomskim uslovima Zakon o radu ne smije mijenjati, te da od toga neće biti ništa jer sumnja u dobre namjere poslovne zajednice kada su te izmjene u pitanju.
“Ako žele da povećavaju prava radnika možemo razgovarati i onaj ko da više to ćemo prihvatiti, a u suprotnom nema ništa od toga”, kazala je Mišićeva.
U Uniji udruženja poslodavaca RS naglašavaju da se Zakon o radu mora mijenjati jer je, prema njiihovom mišljenju, neophodno pojednostavljivanje procedura prilikom zapošljavanja i otpuštanja radnika kako bi se povećala mobilnost radne snage.
Ranko Milić, predsjednik Unije, kaže da je svjestan otpora sindikalaca i pita se kuda ide društvo ako Vlada RS ne smije od Sindikata da mijenja zakon koji je pun manjkavosti.
Kada je u pitanju ekonomska politika za narednu godinu, u Savezu sindikata su utvrdili svoje zahtjeve i u devet tačaka ih proslijedili Vladi uz generalnu ocjenu da ovaj period karakteriše veoma teška ekonomska situacija, koja se ogleda u padu prizvodnje, prihoda, smanjenju BDP-a i porastu nezaposlenosti, cijena, ukupnog duga i sve većeg broja siromašnih.
“Tražimo smanjenje stope nezaposlenosti kroz novi projekat, a ‘težak’ je 20 miliona KM, što znači da Vlada RS i Zavod za zapošljavanje moraju obezbijediti ta sredstva”, kazala je Ranka Mišić, predsjednik SS RS.
Ona ističe da će od Vlade RS tražiti i suočavanje s poslovnom zajednicom o smanjenju nelikvidnosti privrede, što znači pretvaranje potraživanja u akcije, otpisivanje nikad naplativih obaveza i prebijanje dugova.
Pored toga, SS RS će tražiti zaustavljanje zapošljavanja u javnom sektoru, rješavanje pitanja radnika koji su u procesu stečaja ostali bez posla, striktnu primjenu Zakona o poreskom postupku u smislu da nema povlaštenih itd…
Zahtjevi poslovne zajednice u RS manje-više isti su kao i prethodne godine, a ogledaju se u ukidanju neoporezivog dijela plate, izmjenama Zakona o dječjoj zaštiti i regulisanju dugovanja javnih fondova u smislu da se omogući “prebijanje dugovanja”.
“Tražimo i da se ukine diskriminacija pravnih subjekata kada su u pitanju komunalne naknade, jer ako ste pravno lice duplo skuplje plaćate sve komunalne dažbine”, kazao je Milić.
Pored ovoga, predmet javne rasprave biće i pitanje povezivanja radnog staža, likvidnost privrede, borba protiv korupcije i smanjenje javne potrošnje.
Aleksandar Džombić, premijer RS, u utorak je najavio da će javna rasprava sa socijalnim partnerima o ekonomskoj politici za 2013. godinu započeti polovinom ovog mjeseca te da će kada se postigne konsenzus kao nacrt biti upućena u Narodnu skupštinu RS.
Nezvanično saznajemo da će prva javna rasprava o ekonomskoj politici između Vlade RS, SS RS, Unije udruženja poslodavaca RS i javnih fondova biti održana 20. novembra u prostorijama Saveza sindikata te da je radna verzija ovog dokumenta pri kraju. Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Moram da kazem nesto na ovu vijest, ne mogu da ostanem ravnodusan prema njoj. Sindikad trazenjem nevjerovatnih 20 miliona KM pokazuje da ne poznaje ni osnove funkcionisanja danasnje ekonomije, posebno u nasim uslovima..Po meni ovo je bacanje novca, privremeno rjesenje koje ni samim korisnicima nece donijeti odrziv i stalan posao..100 odrzivih radnih mjesta u proizvodnim djelatnostima je vaznije od 1000 pripravnickih mjesta u opstinama, drzavnoj sluzbi i drzavnim preduzecima koja su placena novcem poreskih obveznika preko zavoda za zaposljavanje. traju od 6 do 12 mjeseci. Nemam nista protiv sindikata ali je vrijeme da se prestane sa ovim izjavama, zelimo toliko i toliko..Ponudite neko realno rjesenje a ne samo reci vlada RS i zavod moraju nam dati novac..