KRAGUJEVAC, Zbog sve težeg položaja građevinskih firmi u Srbiji, u kojima je zaposleno više od 123.000 radnika, republički Sindikat građevinarstva i industrije građevinskih materijala još jednom je danas najavio da će 8. septembra organizovati jednočasovni generalni štrajk upozorenja.
Predsjednik tog sindikata Duško Vuković, na današnjoj konferenciji za novinare u Kragujevcu, precizirao je da ta sindikalna organizacija okuplja više od 25.000 članova i da će štrajk upozorenja biti organizovan na radnim mjestima, odnosno na gradilištima u vremenu od 10 do 11 časova.
“Tražimo pravo na dostojanstven rad, zaključenje Granskog kolektivnog ugovora, izmjene zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, redovne isplate zarada i sankcionisanje poslodavaca koji to ne čine, uplate doprinosa za penziono i zdravstveno osiguranje i efikasno preduzimanje mjera prema poslodavcima, zbog omogućavanja rada na crno i nepoštovanja mjera za bezbijedan rad”, rekao je Vuković.
Vuković je naveo da država građevinskim firmama u Srbiji za izvršene poslove u protekle tri godine duguje oko 300 miliona evra a lokalne samouprave duguju još oko 700 miliona evra.
Naglašavajući da je to glavni razlog što skoro 85 odsto građevinskih preduzeća ima problem sa likvidnošću, zbog čega im banke blokiraju račune i time su onemogućeni da konkurišu za dobijanje poslova u novim projektima, Vuković je naveo da se najviše duguje najvećim firmama.
“Država kao najveći investitor najviše duguje najvećim firmama, a to su – ‘Energoprojekt’, ‘Ratko Mitrović’, ‘Planum’, ‘Putevi Užice’ i ‘Mostogradnja”, naveo je Vuković.
Ocjenjujući “da su sindikati godinama bili korektan socijalni partner državi, jer su vjerovali u ilizuju da je moguće dijalogom postići dogovor”, Vuković je naveo “da je sada očigledno da mirnim načinom građevinari ne mogu da ostvare svoje zahtjeve i prinuđeni su da štrajkuju”.
Na konferenciji je saopšteno i da je prosječna plata u građevinarstvu 27.000 dinara, koja je za 20 odsto manje od prosjeka u privredi, kao i da oko 6.000 građevinaca mjesečno dobija minimalnu zaradu. Tanjug