Sindikat zdravstva RS protiv umanjenja zarada

BANJALUKA,  Predstavnici Sindikata zdravstva i socijalne zaštite Republike Srpske (RS) ponovo su pozvali ministra zdravlja i socijalne zaštite Ranka Škrbića da povuče Uputstvo o utvrđivanju jedinstve metodologije obračuna plata kojim se primanja zaposlenih u zdravstvu umanjuje za 10 odsto, kako se ne bi produbljivao revolt radnika.

Predsjednik Sindikata zdravstva Milenko Granulić je rekao da je Uputstvo koje je ministar uputio direktorima zdravstvenih i socijalnih ustanova zdravlja 17. juna protivzakonito i da krši Kolektivni ugovor i Konvenciju Međunarodne organizacije rada.

“Pomoćno osoblje dobilo je majsku platu umanjenu za oko 100 KM, medicinske sestre od 100 do 150 KM, dok je doktorima plata umanjena u prosjeku za oko 500 KM”, rekao je Granulić.

On je napomenuo da plate nisu toliko visoke, te da će sindikat veoma brzo ići na pregovore i tražiti povećanje cijene rada u zdravstvu sa sadašnjih 135 na 150 KM.

“S obzirom da naša ranija upozorenja nisu urodila plodom, poslali smo zahtjev Inspekciji rada RS koja je od 25. jula krenula u obavljanje kontrole zdravstvenih ustanova”, rekao je Granulić.

On je dodao da Sindikat ima obećanje glavnog inspektora rada da će dobiti zapisnike o izvršenom inspekcijskom nadzoru u vezi isplate plata u zdravstvenim i socijalnim ustanovama, iako je, prema saznanju Sindikata, 99 odsto zdravstvenih ustanova prekršilo Zakon i Posebni kolektivni ugovor.

Granulić je rekao da Sindikat čeka izvještaj inspekcije kako bi znali da li će podnositi tužbu protiv direktora u zdravstvenim ustanovama.

“Pored zarađenog a neisplaćenog dijela plate tražićemo isplatu svih neisplaćenih dugovanja prema radnicima, topli obrok, regres, prevoz uz zakonsku kamatu”, rekao je Granulić.

On je istakao da će nakon tužbi usljediti i drugi vidovi sindikalne borbe, naglasivši da će o svemu obavjestiti Međunarodnu organizaciju rada u Briselu i Sindikat javne službe svijeta i Evrope u Ženevi.

Pročitaj više:  Prijava za pripravnike od utorka

Granulić je istakao da Klinički centar u Banjaluci i još nekoliko zdravstvenih ustanova u RS isplaćuju platu zaposlenima prema posebnom kolektivnom ugovoru potpisanom u januaru, postavljajući pitanje “kako jedni mogu da isplaćuju plate prema ugovoru, dok drugi direktori to ne žele, a novaca za plate ima”.

On je istakao da su shodno protokolu, koji je potpisan prošle godine sa premijerom RS, zdravstvenim i socijalnim ustanovama u RS dostavljeni anketni listići za ocjenjivanje menadžmenta, naglasivši da su prema dosadašnjim podacima iz ustanova koji su obavili anketu, menadžmenti ocjenjivani ocjenama od nula najviše do dva.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts