SARAJEVO, Dok stotine radnika u FBiH štrajkuju zbog lošeg položaja i neizmirenih doprinosa i plata, a bar 5.000 najavljuje mogućnost štrajka, Sindikat planira novoj vladi FBiH postaviti rokove za realizaciju prošlogodišnjih zahtjeva, pa onda eventualno reagovati.
Predstavnici radnika u štrajku ističu da je zrelo da Savez samostalnih sindikata (SSS) BiH organizuje generalni štrajk svih obespravljenih radnika jer se pojedinačnim štrajkovima, kojih je sve više, ništa ne postiže. Međutim, kaže predsjednica Sindikata Geodetskog zavoda BiH Senada Kutlovac, Sindikat ćuti i najviše se bori kada se državnim službenicima umanji regres.
“I nama je Kolektivnim ugovorom zagarantovana plata, a nemamo je od jula 2007. godine. U početku nas je granski sindikat savjetovao, a ostalo smo se sami snalazili. Nismo nikada dobili finansijsku pomoć, ali najviše boli što nas ni ne nazovu da pitaju kako smo”, tvrdi Senada Kutlovac i dodaje da sindikalni čelnici nisu na terenu uz radnike, te da dođu samo na poziv.
Oko 40 radnika ove firme stupilo je u štrajk u novembru 2008. godine. Duže od godinu dana u štrajku je oko 140 radnika firme “Energoinvest-TAT”, te oko 200 radnika “Granita” Jablanica, dok je oko 60 radnika “Feroelektra” u štrajku šest mjeseci. Pedesetak bivših radnika “Vitezita” nekoliko noći provodi pred zgradom Vlade FBiH u Sarajevu i iz Sindikata nisu dobili ni sendvič, a policija Zeničko-dobojskog kantona štrajk je počela 25. marta. Štrajkom su zaprijetili radnici u obrazovanju Srednjobosanskog i Sarajevskog kantona, te 5.000 rudara koji će na rješavanje zahtjeva čekati samo još ovaj mjesec.
“Ovdje jedino da se svi radnici dignu da bi bili riješeni problemi. Da sam predsjednik SSS BiH to bih uradio”, kazao je predsjednik Sindikata “Energoinvest-TAT” Fadil Muharemović, dodavši da od Sindikata nemaju pomoć jer su “valjda nemoćni”, te da se sada čeka da nova vlada FBiH ispuni obećanja.
U Sindikatu “Granita” kažu da imaju podršku SSS BiH koji ih bodri.
U samom SSS kažu da su se članovi Glavnog odbora, kao najvišeg organa, posljednji put sastali u januaru kada su kritikovani pojedini članovi jer su negodovali zbog potpisivanja Protokola o saradnji SSS sa strankama.
“Pada šumarstvo, propada građevina, namjenska industrija, gasi se desetine hiljada malih firmi, ide likvidacija nekih većih, ali nema najava da će se sastati članovi Glavnog odbor Saveza samostalnih sindikata”, dodaju u SSS BiH.
Predsjednik SSS Ismet Bajramović rekao je da je u aktivnom štrajku samo policija ZDK koja nije član Saveza, te da radnici sami treba da se organizuju i u skladu sa Zakonom o štrajku traže svoja prava.
“Po našem statutu, granski sindikati vode štrajkove. Generalni štrajk vodi SSS, ali se o tome ne razmišlja jer se nikad nije postigao konsenzus među granama”, dodao je Bajramović. Tvrdi da pregovaraju sa novom vladom sa kojom treba da bude potpisan protokol o saradnji i postavljeni rokovi za donošenje, između ostalog, zakona o radu, štrajku i uvezivanju staža, pa ako to ne bude ispoštovano ići na štrajk. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.