ZENICA, Sindikat “ArcelorMittala Zenica” zatražio je od menadžmenta opširniji poslovni izvještaj za prva dva i po mjeseca ove godine u nastavku pregovora o mjerama koje je Uprava predložila za prevazilaženje teške situacije u koju je preduzeće zapalo zbog smanjene potražnje čelika na inostranom tržištu zbog globalne ekonomske krize.
“Razmotrili smo dostavljeni izvještaj. Iako je ovaj dokument internog karaktera i poslovna tajna, tražimo da nam dostave detaljnije podatke. Tek tada ćemo se odrediti o predloženim mjerama za oporavak preduzeća. Sigurno je da nećemo prihvatiti opciju da u cilju finansijskog oporavka preduzeća plate radnika i naknade za topli obrok budu drastično smanjeni”, kaže Islam Imamović, predsjednik Sindikata “ArcelorMittala Zenica”.
Menadžment “ArcelorMittala” prošle sedmice je predložio da plate 3.840 radnika budu smanjene za 40 odsto, a naknada za topli obrok prepolovljena kako bi izašali na kraj sa smanjenom tražnjom čelika na tržištu jugoistočne Evrope usljed svjetske ekonomske krize i izbjegli otpuštanje zaposlenih. Drugi prijedlog Uprave bio je da privremeno prekinu radni odnos za najveći broj uposlenih, koji bi u vrijeme obustave rada primali 55 odsto prosječne plaće u FBiH.
“Nakon saznanja o mjerama Uprave pali smo u kolektivno predinfarktno stanje. Ne podržavamo ovakve poteze Uprave, jer ako smo njihov ravnopravni partner, onda očekujemo blagovremenu informaciju o problemima u finansijskom poslovanju. Radnici žive u neizvjesnosti i nastojimo što prije postići dogovor s poslovodstvom. Očekujemo da će se to desiti najkasnije za pet-šest dana”, kazao je Imamović.
On kaže da veliki broj radnika ima kredite i da ne znaju kako će ih otplaćivati ukoliko Uprava sprovede svoje mjere.
“U razgovoru s predstavnicima Raiffeisen banke u Zenici dobio sam uvjeravanja da će poduzeti sve moguće mjere u cilju zaštite svojih komitenata. Većina naših radnika korisnici su finansijskih usluga upravo te banke, a 1.700 ih je kod ove banke kreditno zaduženo. Uprava banke je nakon saznanja o problematičnom finansijskom poslovanju kompanije odlučila ukinuti limite za svih 2.900 svojih komitenata iz ‘ArcelorMittala'”, izjavio je Imamović.
Da je globalna kriza uzdrmala temelje jedne od članica najvećeg svjetskog proizvođača čelika govore brojni potezi čelnih ljudi “ArcelorMittala Zenica”. Osim ukidanja naknada za prevoz radnika, iz zeničke kompanije su sve svoje poslovne partnere obavijestili o problemima u poslovanju zbog čega traže sniženje cijena njihovih usluga prema “ArcelorMittalu Zenica”.
Kako bi se izobrila s krizom, matična kompanija zeničkog preduzeća “ArcelorMittal” pripremila je ponudu konvertibilnih obveznica ukupne vrijednosti 750 miliona evra. Obveznice će biti promjenjive u nove ili već emitovane akcionarske udjele u kompaniji, a “ArcelorMittal” će novac iskoristiti za refinansiranje dugova.
Problemi u Željezari Zenica
Sindikat Željezare Zenica, kojoj su ostala milionska dugovanja nekada zajedničke fabrike sa sadašnjim “ArcelorMittalom Zenica”, juče je pozvao federalnog premijera Nedžada Brankovića i ministra energetike, rudarstva i industrije Vahida Heću da spriječe krah ovog preduzeća koje je u potpunom vlasništvu države.
“Prvi put nakon rata, ovo preduzeće neće biti u prilici da osigura plaće za svojih 600 radnika i naknade za još 400 uposlenika koji se nalaze na privremenom prekidu rada. Posljednji put vas pozivamo da se maksimalno angažujete na rješavanju problema naše firme i njenih hiljadu radnika. U protivnom po rješenje naših problema dolazimo u Sarajevo i spremni smo upotrijebiti sva moguća i dozvoljena sredstva u ostvarenju naših osnovnih ljudskih i radničkih prava”, navodi se u pismu.
Nakon privatizacije postrojenja za proizvodnju čelika Željezara je preuzela poslove iz ugostiteljstva i građevinarstva.Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.