BEOGRAD, Koordinaciono tijelo reprezentativnih sindikata ”Telekom Srbija grupe” uputilo je premijeru Mirku Cvetkoviću inicijativu za obustavljanje postupka prodaje kompanije ”Telekom Srbija”, saopštilo je danas to tijelo.
Koordinaciono tijelo čine Jedinstveni sindikat “Telekoma Srbija”, Sindikat “Telekoma Srbija”, Sindikat radnika telekomunikacija Republike Srpske, Jedinstveni Sindikat Telus i Sindikalna organizacija M:TEL Crna Gora.
U saopštenju je navedeno da su na sjednici održanoj 12. novembra u Banjaluci razmatrani svi aspekti promjene vlasničkih odnosa unutar kompanije ”Telekom Srbija”, kao i moguće posljedice ovog procesa. Na sastanku je konstatovano da se ne može zanemariti činjenica da se radi o uspješnoj kompaniji, koja je sopstvenim sredstvima, kupila telekomunikacione operatere u Republici Srpskoj i Crnoj Gori, čime je proširila svoje poslovanje na susjedne zemlje u kojima izuzetno uspješno posluje.
Činjenica je, takođe, da se prodaja dijela kapitala “Telekoma” u trenutku svjetske krize ne može pravdati u cilju poboljšanja poslovanja i jačanja nacionalne kompanije, jer je on uspješan i jak regionalni operater, s tim da je i strateški važan potencijal zemlje. U saopštenju se navodi da je postupak prodaje netransparentan, dok je odluka o prodaji politička odluka, a ne ekonomski opravdan cilj, kao i da utvrđivanje tržišne vrijednosti kompanije, u godini kada svjetska privreda posustaje, ne može biti odraz realne tržišne snage kompanije, što svakako pokazuje procjenjena vrijednost od 2,43 milijardi evra. Koordinaciono tijelo ističe da ”Telekom Srbija” učestvuje sa više od 50 odsto na telekomunikacionim tržištima u svim zemljama u kojima ima vlasništvo nad telekomunikacionim kompanijama, sa tendencijom povećanja tog procenta.
”Ovim putem želimo da ukažemo na to da je cijena po kojoj se prodaje 51 odsto kapitala kompanije veoma niska, a prodaja za posljedicu može imati urušavanje ekonomske, privredne, bezbjednosne i socijalne pozicije Srbije i njenih građana”, istaknuto je u sapštenju.
Nakon prodaje bio bi ugrožen radno pravni status zaposlenih u “Telekomu” i kompanijama u okviru ”Telekom Srbija grupe”, kao i zaposlenih u pratećim djelatnostima i kompanijama sa kojima posluje.
”Zahtjevamo da Vlada Srbije preispita svoje stavove i odluke vezane za prodaju ‘Telekoma Srbija’, kao i da odustane od namjere da prodajom nacionalnog operatera i najupješnije srpske kompanije jednokratno obezbjedi sredstva za državni budžet u trenutku priprema za predizbornu kampanju”, navedeno je u saopštenju. Novosti
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši