VAŠINGTON, Američkoj ekonomiji je potrebna pomoć vlade od 900 milijardi dolara, usmjerenih u realnu privredu u naredne dvije godine, kako bi se izvukla iz duboke recesije, navodi se u najnovijem izvještaju američkih sindikata i grupacija za zaštitu javnog interesa.
“Potreban nam je značajan, strateški i održiv plan da bi naša privreda opstala”, izjavio je Robert Borosidž, direktor Instituta za budućnost Amerike, istraživačke grupacije koja je učestvovala u izradi izveštaja, prenosi Rojters.
U izvještaju, čije je nalaze podržao veći broj sindikata u SAD, navodi se da bi troškovi paketa mjera trebalo da iznose najmanje 450 milijardi dolara godišnje u naredne dvije godine, što bi bilo oko tri odsto američkog bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Paket bi takođe trebalo da uključuje poreske olakšice za porodice sa niskim i srednjim primanjima, u vrijednosti 145 milijardi dolara u prvoj godini, i da posveti veliku pažnju javnim ulaganjima u “zelenu” tehnologiju, što bi doprinjelo smanjenju zavisnosti SAD od uvozne nafte i uspehu borbe protiv globalnog zagrevanja.
“Javna ulaganja su daleko efikasnija u stimulisanju privrede od poreskih olakšica, bilo da su u pitanju pojedinci ili preduzeća”, navedeno je u izvještaju.
Budući da SAD prijeti najgora ekonomska kriza u posljednjih nekoliko decenija, novoizabrani predsjednik te zemlje Barak Obama je obećao da će sljedeće godine ubrzano raditi na novom ekonomskom paketu mjera, podsjeća Rojters.
Obama je otkrio da njegov plan predviđa najveću investiciju u infrastrukturu u SAD još od pedesetih godina prošlog vijeka, kao i odlučne mjere za smanjenje potrošnje energije u državnim institucijama i povezivanje što većeg broja škola i biblioteka na Internet.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.