ZRENJANIN, Radnici zrenjaninske Fabrike za remont šinskih vozila “Šinvoz” zatražili su od ministra ekonomije i regionalnog razvoja Srbije Mlađana Dinkića da tu firmu uključi u program za oživljavanje domaće vagonogradnje.
Oko 250 radnika je u pismu upućenom Dinkiću navelo da su – prema njihovim saznanjima – u protekle dvije godine u taj program, preko “Željeznica Srbije” bile uključene sve fabrike u Srbiji koje se bave remontom šinskih vozila, osim “Šinvoza”.
“Finansiranje svih investicionih opravki šinskih vozila Željeznica Srbije, u protekle dvije godine, izvršilo je Ministarstvo ekonomije kroz predmetni program, samo je naša fabrika izbačena sa te liste, bez objašnjenja i ostala bez posla, odnosno, onemogućeno joj je poslovanje sa svojim najvećim kupcem, javnim preduzećem Željeznice Srbije”, navodi se u pismu.
Radnici naglašavaju da su uprkos tome, u prethodne dvije godine uspješno završili ugovorene poslove remonta i modernizacije elektromotornih vozova namjenjenih Beogradu, kao i poslove za NIS i kikindski MSK, i da su redovno dobijali zarade.
“Početkom ove godine mnogima od nas nisu produženi ugovori i opet su dovedena u pitanje radna mjesta i egzistencija naših porodica”, kaže se u pismu.
Radnici se nadaju da će se stvoriti uslovi da u 2011. godini “Šinvoz” ravnopravno bude uključen u program oživljavanja domaće vagonogradnje jer bi u suprotnom, zbog smanjivanja obima poslova biti nastavljeno smanjenje broja radnika i doveden u pitanje opstanak fabrike.
Pomoć u rješavanju problema zatražena je i od gradonačelnika Zrenjanina Milete Mihajlova koji je obećao pomoć, a pismo je prosljeđeno i ministru rada i socijalne politike, Rasimu Ljajiću, predsjedniku Vlade Vojvodine Bojanu Pajtiću, pokrajinskom sekretaru za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova Miroslavu Vasinu i generalnom direktoru JP “Željeznice Srbije” Milovanu Markoviću.
Zrenjaninski “Šinvoz” je okončanjem plana reorganizacije i završetkom stečajnog postupka sredinom 2009. godine, tokom prošle godine uspio da angažuje 250 ljudi i obezbijedi dovoljnu uposlenost.
Direktor te fabrike Radomir Miljuš je nedavno upozoravao da je, bez obzira na to što menadžment “Šinvoza” čini napore da i u 2011. godini organizuje proizvodnju i uposli proizvodne kapacitete, neizvjesno da li će broj zaposlenih ostati isti.
Miljuš je istakao da nacionalni projekat “oživljavanja srpske vagonogradnje”, koji se finansira iz budžeta Srbije nije primjenjen na adekvatan način i kod “Šinvoza” i da im nisu obezbjeđeni neophodni finansijski resursi. Beta