BANJALUKA, Dragutin Šipka, bivši direktor “Krajina osiguranja”, nekoliko godina falsifikovao je potpis Jelene Vitaz, direktora njegove firme “Euro-ex”, putem koje je nelegalno prisvojio oko 22 odsto akcija “Krajina osiguranja”.
Iz dokumentacije, koja je u posjedu “Nezavisnih”, vidljivo je da je Vitazova kao jedan od osnivača “Euro-exa”, potpisivana na dokumente 2003. i 2004. godine, iako je rješenjem banjalučkog Osnovnog suda u septembru 2002. godine ispisana iz registra kao osnivač tog preduzeća.
Na osnovu dokumenata koje je Vitazova navodno potpisivala, Šipka je putem “Euro-exa”, firme u njegovom vlasništvu, uspio postati vlasnik 22 odsto akcija “Krajina osiguranja”, iako pri tome nije uložio ni marku.
“Nezavisne” su već pisale o malverzacijama bivšeg direktora “Krajina osiguranja” pri kupovini akcija te kompanije.
Čitavu prevaru otkrila je Poreska uprava RS, koja je u službenoj zabilješci, koja je proslijeđena MUP-u RS, navela da je Šipka zloupotrijebio službeni položaj načinom državnog kapitala u “Krajina osiguranju” 2002. godine.
“Svoj potpis na dokumente ‘Euro-exa’ stavila sam samo dva puta. Advokatu iz Banjaluke dala sam ovlašćenje da u moje ime ovjeri ugovor o osnivanju navedenog preduzeća, a istom advokatu 25. jula 2002. godine dala sam ovlaštenje za istupanje iz firme ‘Euro-ex’. Na tim dokumentima se nalazi moj originalni potpis”, navela je ovo Vitazova u izjavi koju je krajem prošle godine dala Osnovnom sudu u Novom Sadu, na zahtjev Okružnog privrednog suda iz Banjaluke.
Vitazova ističe da ju je Šipka, dok je bila u ljubavnoj vezi sa njegovim sinom, zamolio da učestvuje u osnivanju firme “Euro-ex” i da ne zna čime se ta firma bavila. Za čitavu aferu saznala je iz “Nezavisnih novina”.
Tokom saslušanja, Vitazovoj su na uvid stavljeni ugovori o poslovno-tehničkoj saradnji između “Euro-exa” i “Krajina osiguranja” zaključen 13. aprila 2004. godine i izjava o kompenzaciji zaključena samo dan kasnije.
U zapisniku Osnovnog suda u Novom Sadu navedeno je da je Vitazova izjavila da na ugovorima koji su joj stavljeni na uvid nije njen svojeručni potpis.
Iako je potpisana i na ugovor o pozajmici od milion KM, sklopljen u junu 2003. godine između “Euro-exa” i “Krajina osiguranja”, Vitazova je izjavila da se ne radi o njenom potpisu te da nije potpisala ni ugovor vrijedan 1,5 miliona KM.
Upravo putem ovih ugovora, Šipka je postao vlasnik 22 odsto “Krajina osiguranja”, a da nije uložio niti jednu marku.
“Nisam obavljala posao direktora i ne znam koliko je bilo zaposlenih. Nepoznata mi je djelatnost kojom se ‘Euro-ex’ bavio i uopšte ne znam šta je u firmi rađeno i koja je bila djelatnost. Poznato mi je da je Dragutin Šipka bio direktor ‘Krajina osiguranja’, ali ne znam u kojem periodu”, navedeno je u izjavi Vitazove, a koja je u posjedu “Nezavisnih”.
Zapisnik Osnovnog suda u Novom sadu proslijeđen je MUP-u RS i Okružnom privrednom sudu u Banjaluci, koji vodi postupak protiv Šipke.
U “Krajina osiguranju”, gdje većinski paket akcija ima Akcijski fond RS, kažu da je falsifikovanje potpisa bivšeg direktora “Euro-exa”, samo još jedan od dokaza da su akcije “Krajine” uzete na nezakonit način.
Sa Šipkom ni danas nismo uspjeli stupiti u kontakt, jer se nije javljao na mobilni telefon. On je ranije oslobođen u ovom slučaju, ali novi dokazi koji su prikupljeni mogli bi rezultirati time da Akcijiski fond RS vlasništvo u “Krajina osiguranju” poveća sa 70,4 na 92,6 odsto. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
pa ovo je tragikomično.pa zar je moguće da je ovaj čovjek na slobodi i profesor na fakultetu.