TOKIO, Međunarodni zdravstveni stručnjaci i siromašne zemlje pozvali su Japan da preuzme vodeću ulogu u davanju predloga za globalno poboljšanje medicinskih usluga u najmanje razvijenim delovima sveta, kada u julu bude domaćin samita Grupe osam (G – 8), kao i na Konferenciji za razvoj Afrike (TACID) koja će se održati maja ove godine u Jokohami.
Rukovodilac japanskog Instituta za zdravstvenu politiku Kijoši Kurokava izjavio je, na jednodnevnoj Međunarodnoj zdravstvenoj konferenciji u Tokiju, da njegova zemlja “ima dobru priliku da pokrene, u pozitivnom pravcu, globalne zdravstvene probleme na skupu G-8 i TACID”.
Kurokava je ocenio da vodeće japanske kompanije takođe mogu dati važan prilog novim predlozima za poboljšanje medicinskog sistema u najmanje razvijenim zemljama.
Navodeći najsvažije podatke o smanjenju japanske zvanične pomoći nerazvijenom svetu, Kurukova je naglasio da bi javni i privatni sektor u njegovoj zemlji trebalo “iznutra” da posmatra razvojne probleme sa kojima je suočena Afrika.
Na skupu u Tokiju učestvovao je veliki broj istaknutih političara i zvaničnika, među kojima su bili i bivši japanski premijer Djunićiro Koizumi i Džoi Pumpai, vice-predsednik specijalizovane mreže Svetske banke za pružanje humanitarne pomoći.
Koizumi je u svom govoru naglasio važnost pravilne ishrane ljudi, a posebno dece u nerazvijenim zemljama, ukazavši istovremeno i na ekološke probleme sa kojima se siromašni svet sada suočava.
Pumpai, koji je ranije bio ministar zdravlja Bocvane, založio se tokom govora na skupu da Japan predloži veću pomoć, na sastanku G – 8 i TACID, kako bi se uspešnije povela borba za smanjenje smrtnosti dece i trudnica u najmanje razvijenim zemljama.
“Ja bih želeo da skrenem pažnju japanskim liderima da svet očekuje od Japana da se aktivno uključi u svetska razvoja pitanja”, naglasio je u svom govoru Kurokava, koji je i specijalni savetnik japanskog premijera Jasuo Fukude.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.