NOVI SAD, Vojvođanski paori se kolebaju da li će ove jeseni sijati pšenicu, a kao ključni razlog navode cijenu sjetve koja je u odnosu na prošlu godinu skuplja za 80 odsto.
Prema podacima Fonda za žito, vještačka đubriva neophodna za sjetvu pšenice poskupila su za 100 odsto i koštaju od 38 do 44 dinara po kilogramu (od oko 0,50 evra do 0,57 evra).
Isti izvor navodi da je sjemenska pšenica s 26 dinara za kilogram (oko 0,34 evra), za 80 odsto je skuplja u odnosu na prethodnu godinu.
Slična situacija je i s gorivom, koje je uprkos nedavnim pojeftinjenjima i dalje skuplje u odnosu na prošlogodišnju cijenu za skoro sto odsto.
Na neodlučnost paora, da se upuste u ovogodišnju sjetvu pšenice, koja bi trebalo da krene s prvim danima oktobra, utiče i činjenica, da je cijena hljebnog žita u odnosu na prošlogodišnju u stalnom padu.
Na novosadskoj Produktnoj berzi pšenicom ovogodišnjeg roda trenutno trguje se po cijeni od 13 dinara (oko 0,17 evra) po kilogramu bez poreza na dodatnu vrijednost (PDV), a potpuno je neizvjesno da li će se ta cijena i zadržati, ili će biti još niža.
Prema mišljenju poljoprivrednika u Vojvodini, takva cijena pšenice uz nenormalne troškove sjetve ne bi mogla ni izbliza pokriti troškove njene ovogodišnje proizvodnje.
Zbog pomenutih problema teško je procijeniti, da li će se vojvođanski paori uopšte upuštati u jesenju sjetvu, ili će pšenicom, kao i prošle godine zasijati znatno manje nego što je država planirala.
Ovogodišnji rod pšenice procijenjen je u Srbiji na oko 2,1 milion tona uz prosječan prinos po hektaru od 4,5 tona.