BANJALUKA, Zbog obilne kiše jesenja sjetva, koja je bila najavljena za protekli vikend, odgođena je za srijedu, izjavio je predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske Vladimir Usorac.
Poljoprivrednici kažu da ne bi trebalo da bude problema sa sjetvom, jer su nedavno pojeftinili repromaterijal, gorivo i vještačko đubrivo.
Usorac je potvrdio da je počela berba kukuruza, čiji je rod veoma dobar, a u narednih nekoliko dana, ako ne bude kiše, biće i završena.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede neće učestvovati u otkupu ovogodišnjeg roda kukuruza za potrebe Direkcije za robne rezerve RS. To bi trebalo da bude posao Direkcije, ako Vlada RS donese odluku o interventnom otkupu, što bi uskoro trebalo biti poznato.
– Kukuruz je počeo sporadično da se bere, jer poljoprivrednici čekaju odluku Vlade RS o otkupu, a ako ta odluka izostane, plašimo se da će ostati mnogo neobranog kukuruza na njivama – rekao je Usorac.
Prema procjenama poljoprivrednih proizvođača, ovogodišnji rod kukuruza biće veoma dobar.
– Problem nam predstavlja nedostatak smještajnih kapaciteta i eventualne niže otkupne cijene ove žitarice – istakao je Usorac.
Dodao je da su u toku pregovori sa Vladom RS o otkupu viška kukuruza od oko 20.000 tona po cijeni od 0,4 ili 0,5 maraka.
– To je uslov za spas ovogodišnje proizvodnje kukuruza. Zbog smanjenja stočnog fonda došlo je do pada cijene kukuruza, tako da ima i viška zbog slabe potražnje. Najgore bi bilo kada bi taj kukuruz ostao da trune na njivama, jer poljoprivrednici nemaju mjesta za njega – istakao je Usorac.
Kada se sve zbroji i oduzme, dodao je, kukuruz košta oko 420 do 430 maraka po toni, što poljoprivrednici teško mogu da podnesu.
– Zbog svih događanja na svjetskom tržištu cijene žitarica drastično su pale, a kada bi podsticaji i otkupna cijena bili veći, to bi predstavljalo direktnu pomoć proizvodnji i motivisalo ratare da kukuruz siju i naredne godine – naglasio je Usorac.
Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS saopšteno je da je ove godine u Srpskoj zasijano 150.000 hektara kukuruza, tako da će biti i viška u odnosu na lani.
– Prema procjenama Ministarstva, na zemljištima gdje su primijenjene neophodne agrotehničke mjere prinos bi mogao biti veći od deset tona po hektaru, dok bi na područjima sa pjeskovitim zemljištem i tamo gdje je bilo, prinos biti manji, odnosno od sedam do osam tona po hektaru – navedeno je u saopštenju. Glas Srpske
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.