DRVAR, Ugovor o privatizaciji bivše Fabrike ćilima u Drvaru, koji je sklopila Agencija za privatizaciju Livanjskog kantona, klasičan je primjer štetnog ugovora i ako ne bude raskinut neko će odgovarati za milionske štete, izjavio je potpredsjednik Skupštine ovog kantona Dragan Puzigaća.
Puzigaća je na sjednici kantonalne Skupštine u Tomislavgradu rekao da je proces privatizacije ćilimare počeo prije nego što je utvrđeno ko je vlasnik ovog nekad uspješnog društvenog preduzeća, te da je sa prvim kupcem iz Hrvatske, koji je trebalo da zaposli 70 radnika, kupoprodajni ugovor raskinut, a po ugovoru zaključenom sa novim kupcem traži se zapošljavanje samo dvadeset radnika.
Prema njegovim riječima, u javnom pozivu za prodaju ćilimare navedeno je da je ukupna vrijednost kapitala ovog preduzeća 2.524.693 KM, od čega se na državni kapital odnosi 1.893.520 maraka, a na kapital dioničara (bivših radnika) 631.173 KM ili 33 odsto. Prodata je za samo 100.000 KM ili za 19 puta manju vrijednost jedinom kupcu koji se javio na javni poziv i sa njim je zaključen kupoprodajni ugovor.
“S obzirom na to da je ovo školski primjer štetnog ugovora u procesu privatizacije smatram da mora biti raskinut, a kantonalnu Vladu i Ministarstvo privrede pozivam da reaguju jer Agencija za privatizaciju ne može sklapati štetne ugovore, a da za to niko ne odgovara”, rekao je Puzigaća u kantonalnoj Skupštini.
On je dodao da je očigledno da su uslovi iz javnog poziva za prodaju ćilimare “namješteni” i da je riječ o izigravanju tendera.