BEOGRAD, Od 107.200 ukupno registrovanih malih, srednjih i velikih preduzeća u Srbiji, 67.940 trenutno je nelikvidno, pokazalo je istraživanje Unije poslodavaca Srbije.
Kako je saopšteno, to znači da 63,38% preduzeća trenutno nije u stanju da redovno servisira svoje dobavljače, isplaćuje zarade i uplaćuje poreze i doprinose poreskim upravama zato što nema dovoljno novca na svojim računima ili su oni u blokadi.
Unija poslodavaca navodi da su ti podaci su alarmantni i posljedica su „zakasnjelog reagovanja nadležnih državnih organa koji i pored najava, već mjesecima ne vuku konkretne poteze kako bi sistem naplate međusobnih potraživanja profunkcionisao”.
Manjak prihoda u državnoj kasi potiče od nemogućnosti preduzeća da naplate svoja potraživanja od dužnika i umjesto da država uvede red u platni promet ona pojačava inspekcijski nadzor i šalje inspekcijske službe da vrše još veći pritisak na preduzeća kojima se mjesecima, pa čak i godinama duguje, ocjenjuje Unija poslodavaca.
Ukoliko se ovakva tendencija i žmurenje nadležnih na haotično stanje u privredi nastavi Unija poslodavaca Srbije upozorava da će sve manje poslodavaca biti u mogućnosti da uplaćuje poreze i doprinose fondu PIO i poreskim upravama što će prouzrokovati nedostatak novca za isplatu penzija i plata u javnom sektoru u narednim mjesecima. Preti realna opasnost od potpunog zamrzavanja platnih tokova u Srbiji koje će potpuno onemogućiti poslovanje i neophodna je hitna reakcija države.
Istraživanje je spovedeno od 21. do 30. aprila na reprezentativnom uzorku od 1246 preduzeća u 42 opštine.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.