BEOGRAD, Ukupna premija sektora osiguranja u Srbiji u trećem tromjesečju ove godine iznosila je 44,5 milijardi dinara, odnosno 440 miliona evra, što je porast od tri odsto u odnosu na isti lanjski period, objavila je danas Narodna banka Srbije.
Takva kretanja bila su pod uticajem smanjene potrošnje stanovništva, a samim tim i pada potražnje za proizvodima osiguranja, prije svega neobaveznih neživotnih osiguranja, navedeno je u izvještaju centralne banke.
U strukturi premije, učešće neživotnih osiguranja iznosilo je 84,2 odsto, dok je učešće životnih osiguranja iznosilo 15,8 odsto. Porast učešća životnih osiguranja sa 14,8 odsto u istom periodu prethodne godine posljedica je porasta tih osiguranja od 9,9 odsto.
Struktura premije u trećem tromjesečju 2011. je slična strukturi u istom periodu 2010. godine, uz bilježenje najvećeg učešća osiguranja od odgovornosti zbog upotrebe motornih vozila u ukupnoj premiji od 31,8 odsto, iza kojeg slijede osiguranje imovine od požara i drugih opasnosti i ostalih osiguranja imovine – imovinska osiguranja sa 24,3 odsto i osiguranje motornih vozila – kasko sa 12,4 odsto.
U trećem tromjesečju 2011. nastavlja se trend oporavka premije neživotnih osiguranja, zabilježen u drugom tromjesečju ove godine. Premija imovinskih osiguranja u trećem tromjesečju 2011. u odnosu na isti period prethodne godine bilježi skroman porast od 0,3 odsto. S druge strane, osiguranje motornih vozila – kasko ponovo bilježi pad premije od 3,1 odsto.
Grupisanje društava za osiguranje prema učešću u ukupnoj premiji, izvršeno u tri grupe, s tim da prvu grupu čine tri društva sa preko 15 odsto u ukupnoj premiji, drugu pet društava sa učešćem manjim od 15 odsto i treću 15 društava sa manje od tri odsto, ukazuje da je koncentracija portfelja gotovo nepromijenjena u odnosu na isti period prethodne godine.
Broj društava za osiguranje povećan je sa 26 na 27, uz povećanje broja zaposlenih na 11.330 po stopi od 2,1 odsto.
Posmatrano prema vlasničkoj strukturi kapitala, od 27 društva za osiguranje 20 je u većinskom stranom vlasništvu, a sedam je u domaćem. Emg.rs