BOLJEVCI, Ministar rudarstva i energetike Petar Škundrić ocijenio da bi u Srbiji moglo da se proizvodi oko 500.000 tona peleta, od čega bi se prihodovalo 80 do 100 miliona evra godišnje.
Škundrić je nakon obilaska fabrike za proizvodnju peleta Bioenergy Point u Boljevcima kazao da Srbija, kad je riječ o obnovljivim izvorima energije, najviše potencijala ima u proizvodnji peleta.
On je najavio da će biti pokrenuta inicijativa kako bi Vlada donijela posticajne mjere za proizvodnju peleta i da je potrebno stumilisati proizvodnju biomase iz poljoprivrednih proizvoda, ali i kroz bolje gazdovanje šumama.
Vlasnik BEP-a Zoran Drakulić je kazao da je cilj te kompanije da proizvode oko 50.000 tona peleta godišnje, umjesto sadašnjih oko 30.000 tona. On je kazao da je u fabriku uloženo 4,3 miliona evra i da se planira ulaganje još 1,4 miliona evra, u povećanje proizvodnje.
Pelet se proizvodi od drvnog ostatka koji nastaje preradom drveta. Taj ostatak se kasnije sitni do nivoa drvnog brašna, a zatim sabija u posebnim presama. Gotov proizvod je cilindričnog oblik prečnika šest do 12 milimetara, a dužine najčešće 10 do 30 milimetara, pa je veoma pogodan za korišćenje jer zahtjeva malo skladišnog prostora. Prednosti upotrebe peleta su i lako rukovanje i lako potpaljivanje, a može se koristiti i u sobnim pećima ili kotlovima za centralno grijanje čiji je rad automatizovan. Beta