BEOGRAD, Ministar rudarstva i energetike Srbije Petar Škundrić izjavio je da će u sektor energetike u narednih pet do sedam godina biti uloženo oko devet milijardi evra u okviru investicionog ciklusa koji je pokrenut ove godine.
Škundrić je na sednici Odbora Udruženja za energetiku Privredne komore Srbije rekao da u Srbiji u proteklih 25 godina nije izgrađen ni jedan kapitalni energetski objekat, a da su ove godine pokrenuti tenderi za izgradnju novih termoelektarana Kolubara “B” i Nikola Tesla “B3”, i termolektrane-toplane u Novom Sadu.
On je rekao da će u naredna dva meseca biti završeni pregovori sa Kinom o kreditu od oko 800 miliona evra za rekonstrukciju i izgradnju novog termobloka u Kostolcu, da se sa Slovačkom se vode razgovori o gradnji novog termobloka i eksploataciju uglja u Štavlju, a ove godine počela je i revitalizacija hidrolektrana Đerdap jedan i Bajina Bašta.
Govoreći o gasno – naftnom sektoru, Škundrić je rekao da je započeto ulaganje u Rafineriju nafte u Pančevu vrijedno oko 396 miliona evra i izrazio očekivanje da će u Naftnu industriju Srbije biti uloženo više od prvobitno planiranih 500 miliona evra.
On je naveo da su ove godine potpisani ugovori za realizaciju projekta gasovoda “Južni tok” i skladišta gasa Banatski dvor, kao i protokol sa Slovačkom o izgradnji novog skladišta gasa.
Škundrić je najavio da će za desetak dana početi razgovori sa slovačkim kompanijama o izgradnji novog podzemnog skladišta gasa u Srbiji, čija će lokacija i kapacitet biti određeni kroz zajedničke studijske analize.
“Investitor i nosilac projekta biće slovačka kompanija, a skladište gasa će biti u potpunom vlasništvu Srbije, odnosno Srbijagasa”, rekao je Škundrić.
On je najavio da će sledeće godini početi izgradnja gasovoda prema granici sa Makedonijom i rekao da je potpisan protokol o saradnji sa nemačkom kompanijom RWE radi izrade studije izvodljivosti za hidrolektranu Đerap tri.
Škundrić je istakao da Vlada Srbije pri svakom tenderu koji se raspisuje, mora stvoriti uslove da domaće komanije dobiju što veći obim posla u sektoru energetike i da se na tenderima ne diskriminišu domaći proizvođači, već da imaju jednake uslove takmičenja sa stranim kompanijama