TOKIO, Brodski, vazdušni, drumski i železnički saobraćaj imaju udio od preko 20 odsto u čovekovoj emisiji ugljen diosida, a vjerovatan je i dalji rast te emisije, s obzirom na rastuću tražnju u zemljama u razvoju za automobilima i na porast turističkih putovanja, ukazano je na sastanku ministara saobraćaja 21 zemlje, koji je u toku u Tokiju.
Transport bi trebalo da predstavlja jednu od ključnih stavki sporazuma o klimi, kojeg će 190 zemalja, uz posredovanje Ujedinjenih nacija, pokušati da dogovore do kraja ove godine. Sporazum bi trebalo da zamjeni važeći Protokol iz Kjota, kojem važnost ističe 2012. godine, prenosi Rojters.
Po riječima Iva de Bera, šefa Sekretarijata UN za klimatske promene, saobraćajni sektor bi morao da doživi dramatične promene. Po de Beru, saobraćaj ne treba da bude u poziciji da “moli za milijarde dolara prikupljenih od poreskih obveznika, nego treba da bude jedan od nosilaca ekonomskog rasta kroz proizvodnju ‘pametnih’ (smart), efikasnih automobila, brodova, vozova i aviona”.
De Ber se zalaže za saobraćajni sektor koji bi motivisao zakonodavce na podršku ekološki prihvatljivoj politici, a ne za sektor “koji se sve dublje ukopava” žaleći se na smanjenje prihoda zbog globalne finansijske krize.
Na sastanku u Tokiju, koji će trajati do petka, učestvuju ministri saobraćaja 21 zemlje, koje u svjetskoj emisiji ugljen dioksida zajednički imaju udio od oko 70 odsto.
Kina, za koju se smatra da je najveći zagađivač na ovom sektoru, je u posljednji čas odlučila da njen ministar saobraćahja ne prisustvuje skupu, insistirajući da teret smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte u atmosferu treba da bude na bogatim zemljama svijeta.
De Ber naglašava da su na skupu prisutni ministri iz zemalja koje su već preduzele korake da ograniče emisiju štetnih gasova na sektoru saobraćaja, i to ne samo zbog globalnih klimatskih promena, nego i zbog zaštite zdravlja svog stanovništva, smanjenja troškova i energetske bezbednosti.
Na ministarskom sastanku u Tokiju rečeno je da avionski saobraćaj u ukupnoj svjetskoj emisiji ugljen dioksida ima udio od dva odsto i da se, uprkos sve većoj efikasnosti letjelica, očekuje rast tog udjela, zbog povećanog interesovanja za avionska putovanja.
Brodski saobraćaj u globalnoj emisiji ugljen dioksida učestvuje sa oko tri odsto, što odgovora nivou ukupne emisije njemačke industrije.
Brodograditelji, međutim, pokušavaju da smanje potrošnju goriva izmjenom dizajna plovila, korišćenjem čistijih goriva i jednostavnim mjerama kao što je uvođenje efikasnijeg sistema osvetljenja brodova.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši