DONJI ŽABAR – Cijene sirovina za proizvodnju stočne hrane poskupjele su i do 30 odsto što negativno utiče na poslovanje preduzeća u sektoru živinarstva, koja zbog skromnog tržišta i ionako male potražnje nisu u prilici da poskupljuju svoje proizvode kako bi nadomjestili velike troškove.
Rekao je to za “Glas Srpske” predsjednik Udruženja zajednice živinara RS Predrag Miličić dodavši da se firme iz stočarskog sektora kojem pripada i živinarstvo suočavaju sa nevjerovatnim rastom troškova proizvodnje.
– Jedina sreća u ovoj krizi jeste to što potražnja za proizvodima iz agrarnog sektora nije pala kao potražnja u sektoru tekstila ili obuće. Hrana je potrebna svima i u vrijeme pandemije, pa s te strane ima posla, ali su okolnosti za poslovanje u živinarskom sektoru veoma otežane – rekao je Miličić.
Miličić koji je i direktor preduzeća “Agreks” iz Donjeg Žabara, jedinog u BiH koje ima dozvolu za plasman jaja za preradu na tržište Evropske unije, kaže da je pandemija privremeno stopirala izvoz.
– Uspjeli smo do sada izvesti u Hrvatsku oko pet miliona komada jaja za preradu, ali smo izvoz tokom jeseni zaustavili jer je postao neprofitabilan usljed cijele ove situacije sa virusom korona. Naime, smanjene su potrebe prerađivača u EU a sa druge strane ekonomski je neisplativo prodavati jaja po tim niskim cijenama u Evropi – rekao je Miličić, pojasnivši da ne postoje administrativne zabrane za plasman, ali da je proizvodnja jaja veoma skupa i ne mogu ih davati u bescjenje.
Dodao je da “Agreks” u idućoj godini planira da proširuje svoje kapacitete te očekuje da će izvoz jaja za preradu biti znatno veći.
Miličić kaže da u idućoj godini očekuje i zeleno svjetlo za plasman konzumnih jaja na evropsko tržište.
– Aktivnosti u BiH su po tom pitanju postale ozbiljnije, entitetska ministarstva su pokrenula detaljnije kontrole poštovanja programa salmonele. Imamo dogovor sa Ministarstvom spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH da će kompletna informacija o svim registrovanim farmama koje proizvode jaja u BiH biti pripremljene u Kancelariji za veterinarstvo što je jedan od ključnih preduslova da sve informacije i provedene kontrole budu na jednom mjestu. Na to su upozoravali i evropski inspektori, ukoliko želimo dozvolu za izvoz konzumnih jaja – pojasnio je Miličić.
Zeleno svjetlo za izvoz jaja „B” kategorije BiH je od Evropske komisije dobila u julu 2019. godine, međutim zbog zahtjevnih procedura plasman nije bio moguć sve do sredine januara ove godine.
Jajčani prah
Predrag Miličić je rekao da je plasman jaja za preradu veoma značajan jer BiH nema fabrike za preradu jaja u jajčani prah koji se koristi u proizvodnji konditorskih proizvoda. Rok trajanja tog praha je i do dvije godine. Glas Srpske