BEOGRAD, Skupština Srbije danas će raspravljati o zajmu UAE od milijardu dolara, kao i o paketu finansijskih zakona.
Skupština Srbije započinje jednicu na kojoj će biti razmatran Prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o zajmu od milijardu dolara između Vlade Srbije i Vlade Emirata Abu Dabi Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Za dnevni red zasjedanja predsjednica Narodne skupštine Maja Gojković predložila je i razmatranje Prijedloga zakona o potvrđivanju Ugovora o zajmu između Vlade Srbije i Fonda za razvoj Abu Dabija za finansiranje Razvoja sistema za navodnjavanje – I faza, koje je podnijela Vlada.
Poslanicima će takođe razmatrati Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak građana, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, zatim Prijedlog zakona o potvrđivanju Finansijskog ugovora ”Apeks zajam za mala i srednja preduzeća i druge prioritete III/A” između Srbije i Evropske investicione banke i Narodne banke Srbije.
Razmatran će biti i Prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Srbije i Vlade Mongolije o ukidanju viza za državljane dviju zemalja, Prijedloga zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Srbije i Vlade Narodne Demokratske Republike Laos o ukidanju viza za nosioce diplomatskih i službenih pasoša.
Na dnevnom redu sjednice je i Prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Srbije i Crne Gore o uzajamnom zastupanju u pružanju konzularne zaštite i usluga u trećim zemljama, Prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o operativnoj i strateškoj saradnji između Srbije i Evropske policijske kancelarije i Prijedlog zakona o potvrđivanju Amandmana na član 20. stav 1. Konvencije o eliminisanju svih oblika diskriminacije žena, koje je podnijela Vlada.
Među prijedlozima zakona koji će se u ponedjeljak naći pred poslanicima Skupštine Srbije biće i izmjene Zakona o porezu na dohodak građana i Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje kojima će, prema procjeni Vlade Srbije, kojima će biti povećana održivost sistema obaveznog penzijskog i invalidskog osiguranja i podstaknuto zapošljavanje u privatnom sektoru.
Zakonom se, naime, predviđa izmjena visine stope doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje sa 24 odsto na 26 odsto i doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje sa 12,3 odsto na 10,3 odsto.
Procjenjuje se da će se zbog izmjene stopa doprinosa prihod Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje povećati, a prihod Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje smanjiti za oko 18 milijardi dinara do kraja godine.
Drugi važan razlog za donošenje ovih zakona jeste potreba da se stvore okolnosti za priliv investicija, zapošljavanje i privredni rast i omoguće povoljniji uslovi privređivanja rasterećenjem privrednih subjekata tako što bi se poslodavcima koji zaposle nove radnike garantovao povraćaj značajnog dijela plaćenih doprinosa za obavezno socijalno osiguranje.
Olakšice bi se odnosile na radnike zaposlene poslije 31. marta 2014. godine, a iznosile bi između 65 i 75 odsto od iznosa doprinosa. Tanjug