MODRIČA, Od 51 preduzeća sa područja Posavine koja su pristala da budu intervjuisana u okviru projekta “Zajedničkim snagama do inovativnog okruženja”, 34 su konkurentna u odnosu na slična preduzeća u zemljama okrženja, a samo 22 su ostvarila konkretne rezultate na tržištu.
Na području Posavine identifikovano je 611 preduzeća, od čega je 80 ispunilo uslove da budu obuhvaćeni ovim projektom, a tražene kriterijume 62 preduzeća.
Analizom je utvrđeno da nema dovoljno inovativnosti u preduzećima, ali i da okruženje nije podsticajno, rekao je izvršni direktor Nezavisnog biroa za razvoj iz Gradačca Enver Sarvan na završnoj konferenciji projekta u Modriči.
Projekat je u okviru prekogranične saradnje BiH i Hrvatske finansirala EU sredstvima IPA fondova, uz podršku Tuzlanskog kantona i Vukovarsko-sremske županije. EU je obezbijedila 115.000 evra, a BiH 109.000 evra.
Cilj projekta, koji je pokrenut prije 14 mjeseci i završava se 27. februara, jeste da poboljša inovativnu sposobnost malih i srednjih preduzeća na prostoru Posavine kako bi postala konkurentnija na domaćem i stranom tržištu,
Pomoćnik ministra industrije, energetike i rudarstva za resor razvoj malih i srednjih preduzeća i preduzetništva Republike Srpske Milan Cvijić rekao je da ovaj projekat može pomoći izlasku i ostanku malih i srednjih preduzeća na evropskom tržišu.
Cvijić je naglasio da je Vlada RS u ovoj godini namijenila 20 miliona KM za pomoć izvozno orijentisanim preduzećima, dok je prošle godine dato 15 miliona za 200 privrednih preduzeća koja su svoje robe i usluge plasirala na evropskom i drugim tržištima.
On je podsjetio i da Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju podrazumijeva propisivanje i provođenje akata EU o razvoju malih i srednjih preduzeća.
Direktor Agencije za razvoj Vukovarsko-sremske županije HRAS Zvonimir Čordašić rekao je da je interesovanje grada Vinkovci i Vukovarsko-sremske Županije te privrednika za IPA projekte veliko.
“Shvatili smo da je potrebno brzo djelovati, jer je globalizacija proces koji se ne može izbjeći i ukoliko se ne bude radilo na inovativnosti onda će, posebno mala i srednja preduzeća, imati velike probleme na tržištu”, rekao je Čordašić.
Ministar razvoja i preduzetništva Tuzlanskog kantona Dijana Bilanović rekla je da ovo ministarstvo podržava razvoj organizacija i preduzeća koja učestvuju u IPA projektima, navodeći da je u budžetu kantona planirano 585.000 KM za razne projekte, među kojima i projekte IPA.
Direktori Nezavisnog biroa za razvoj i Agencije za razvoj Vkovasko-sremsk županije potpisali su sporazum o dugotrajnoj prekograničnoj saradnji ovih organizacija i njihovih partnerskih organizacija i institucija iz Hrvatske i BiH.
Konferenciji su prisustvovali i načelnik opštine Živinica Hasan Muratović, načelnik Modriče Mladen Krekić, te brojni predstavnici malih i srednjih preduzeća sa prostora Posavine, kao i profesori sa Univerziteta Tuzla Bahrija Umihanić i Rasim Tulumović. Srna
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Šta to uopšte radi privredna komora ,zašto je plaćamo i zašto imaju tako dobre plate za potpuno nepoznate radne zadatke?
Nije nepoznato, ali ovaj i i cijeli niz slicnih projekata se provodi prije nego Vlada poreskom i fiskalnom politikom unisti privredu, narocito mala i srednja preduzeća koja ne mogu podnijeti takvo ponasanje Vlasti da preko noci mijenjaju poreski sistem, jednom do dva puta godisnje na precac izmjene i dopune istog navlacenja sredstava javnoj potrosnji, nedomacinsko ponasanje Vlasti, bezobzirnost ili bezobrazluk sa podsticajnom politikom, stvaranje nelojalne konkurencije favorizovanjem “prijateljskih” preduzeća kod subvencioniranja i reprogramiranja, o kreditima IRB-a da ne govorim, otpisu potraživanja i sl. To je u ekonomiji klasican skolski nacin unistavanja privrede. prebacivanje nameta nesolventinih tacnije preduzeća kojima jedino stecaj preostaje, na preduzeća koja uspijevaju održati solventnost i likvidnost. ALI NE ZADUGO! Malih is srednjih gotovo da nema više