VAŠINGTON, Udio dolara u međunarodnim deviznim rezervama ostao je u četvrtom kvartalu prošle godine blizu rekordno niskog nivoa, poslije dvogodišnjeg izrazitog smanjivanja zastupljenosti u korist evra, objavio je Međunarodni monetarni fond (MMF).
Prema podacima MMF, dolar je činio 63,9 odsto ukupnih rezervi kojima su raspolagale vlade i centralne banke na kraju 2007. godine, u poređenju sa 63,8 odsto na kraju prethodnog tromjesečja.
Istovremeno je zastupljenost evra u globalnim rezervama porasla sa 26,4 na 26,5 odsto, pokazuju najnoviji kvartalni podaci Fonda, koji se vode od 1999. kada je evro uveden u berzanski promet.
Ukupne devizne rezerve u svijetu su u četvrtom tromesečju 2007. porasle na 6,39 biliona dolara, sa 6,04 biliona krajem septembra.
Udio britanske funte u globalnim rezervama ostao je stabilan na 4,7 odsto, a japanskog jena je porastao sa 2,7 na 2,9 odsto.
U martu 1999, udio dolara u globalnim rezervama dostizao je 71,1 odsto, a evra 18,1 odsto.
Diversifikacija rezervi na štetu dolara možda je nastavljena i u prva tri mjeseca ove godine, kada je, pod pretnjom recesije u SAD, kurs dolara prema evru izgubio devet odsto vrijednosti, najviše od 2004, prenjela je agencija Blumberg, podsjetivši da je dolar pao na rekordno niskih 1,5903 za evro 17. marta.
“Dolar počinje postepeno da gubi ulogu jedinstvene valute globalnog finansijskog sistema”, ocjenio je viši valutni strateg njujorške “Benk of Njujork Melon korp” Majkl Vulfolk i iznio prognozu da će dolar nastaviti da slabi tokom ove godine.
Trgovci prodaju američku valutu igrajući na kartu bržeg smanjivanja kamata američkih Federalnih rezervi (Fed) nego kamata Evropske centralne banke (ECB) da bi se podržala ekonomija koja je na ivici recesije.
ECB drži ključnu kamatnu stopu na nivou od četiri odsto još od juna prošle godine, dok je Fed, poslije izbijanja krize na kreditnom i stambenom tržištu prošlog ljeta, kamatu na federalne fondove dosad smanjio za tri procenta, na 2,25 odsto.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši