LONDON,NJUJORK, Obnovljena strahovanja zbog lošeg stanja zdravlja privrede SAD uticala su da se juče nastavi slabljenje dolara na svjetskim deviznim berzama, dok je na tržištima akcija situacija i dalje nepovoljna za prodavce, jer su cijene najcjenjenijih hartija mahom u padu.
Na vodećoj svjetskoj deviznoj berzi u Londonu evro je tokom prijepodnevne trgovine “preskočio” važnu psihološku granicu od 1,58 dolara, ali je do tada ojačao minimalnih 0,3 odsto prema američkom takmacu.
Evro je, međutim, na istom tržištu blago oslabio u odnosu na japanskog konkurenta i mijenjao se za približno 166,70 “japanaca”, u situaciji kada su devizni trgovci podigli i vrijednost jena prema dolaru.
Dolar je, naime, oslabio 0,6 odsto i kotirao je 105,40 jena, jer su najnovija kolebanja na finansijskim tržištima “dala izvjesnu prednost japanskoj valuti”, ističu tržišni eksperti, čije mišljenje je prenijela agencija Blumberg.
Rast jena delimično se može objasniti i manjim padom od očekivanog poslovnog povjerenja u Japanu u toku minula tri mjeseca.
Učesnici poslovanja na deviznim tržištima u Evropi, SAD i Aziji sada su, uglavnom, usmjereni na osluškivanje svih važnijih vijesti o narednom sastanku Evropske centralne banke (ECB), 3. jula u Frankfurtu.
Čelnici ECB trebalo bi na tom skupu da povećaju baznu kamatu za četvrt procenta, na 4,25 odsto.
Rast bazne kamate ECB će, svakako, da utiče na jačanje tržišnih pozicija evra, tvrde tržišni eksperti u Londonu, uz opasku da je i postojeća kamatna razlika između zone evra i SAD “znatna”.
Globalno tržište akcija je i dalje “problematično”, o čemu svjedoči i podatak Blumberga da je najpoznatiji američki indeks akcija Dau džons oslabio tokom juna oko deset odsto.
Dau džons indeks je ovog juna najviše opao još od istog mjeseca 1930. godine, u periodu kad se razbuktala velika svjetska privredna kriza, navodi se u agencijskim izvještajima sa Vol strita.
Na Vol stritu jun je bio veoma loš mjesec i za druge vodeće indikatore kretanja cijena akcija, kao i za prodavce hartija čak i naprestižnijih domaćih i stranih kompanija, ističu finansijski analitičari.
Koliko je stanje na svjetskom tržištu akcija sada nepovoljno pokazuje i podatak da je globalni indeks akcija MSCI u prvom polugodištu izgubio 12 odsto prethodne vrijednosti, što je bio najveći polugodišnji pad u proteklih 26 godina.
Evropski Dau džons stok 600 indeks juče je opao 2,6 odsto, a tokom prvih šest mjeseci ove godine iskazao je najveći polugodišnji pad od 1987.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.